مسبی
ثبت تصويري از کهکشان پس از 13 ميليارد سال!!!!

ثبت تصويري از کهکشان پس از 13 ميليارد سال!!!!

ویرایش: 1391/9/21
نویسنده: saeed_a
ناسا تصاويري از يک کهکشان دورافتاده و تنها را ثبت کرده که اشعه نور 13.2 ميليارد سفر کرده تا اين تصوير ثبت شده است. به علت ويژگيهاي نور در سرتاسر کيهان، ما مي توانيم کهکشاني را با قدمتي بسيار طولاني و فاصله اي بسيار دور مشاهده کنيم، درحالي که نور اين کهکشان زماني به بيرون تابيده است که سن آن تنها 500 ميليون سال بوده است، اما امروز در تاريکي فرورفته است.

اين کهکشان از پشت يک خوشه بزرگ عبور کرده و اين خوشه مثل يک لنز بسيار بزرگ عمل کرده و اين نور را 15 برابر کرده است و براي ما يک نگاه اجمالي از نخستين روزهاي کيهان فراهم کرده است.

دورترين جسم کيهاني که تاکنون مشاهده شده است: هابل با نگاه به تاريکي اشعه هاي تقويت شده کهکشان MACS J1149+2223 را ثبت کرده است. در اين تصوير بزرگ در سمت چپ کهکشانهاي بسياري از خوشه بزرگ MACS J1149+2223 تمام تصوير را به خود اختصاص داده اند. همگرايي گرانشي توسط خوشه بزرگ نور کهکشان تازه کشف شده را 15 برابر کرده است.

وي ژنگ محقق اصلي دپارتمان فيزيک و نجوم دانشگاه جان هاپکينز در بالتيمور اظهار داشت: اين کهکشان دورترين جسمي است که ما تاکنون با قطعيت بالا مشاهده کرده ايم. مطالعات آينده روي اين کهکشان و کهکشانهاي مشابهي که اميدواريم کشف کنيم به ما اين امکان را مي دهد که نخستين اجسام کيهاني و چگونگي خاتمه قرون تاريک کيهان را مورد بررسي قرار دهيم.

نورهاي اين کهکشان باستاني 13.2 ميليار سال سفر کرده تا به تلسکوپ ناسا برسد. به عبارت ديگر نور ستاره که به تلسکوپ هابل و اسپيتزر رسيده در زماني صورت گرفته که کيهان تنها 3.6 درصد از عمر کنوني خود را داشته است. از نظر فني سرخگرايي اين کهکشان به 9.6 مي رسد. انتقال به سرخ يا سرخگَرايي (Redshift)، پديده ‌اي است که در آن نور گسيل شده از يک جرم (امواج مرئي، فرابنفش، اشعه ايکس، اشعه گاما ) به سمت طول موج قرمز در انتهاي طيف مي ‌رود.

يعني نوري که توسط طيف ‌سنج ثبت مي ‌شود طول موجي بلن دتر و بسامدي کمتر از نور گسيل‌ شده از منبع دارد. به طور مثال اين پديده هنگامي رخ مي‌دهد که منبع توليد نور در حال دور شدن از بيننده باشد. اجسام در فاصله هاي بسيار دور فراتر از حساسيت آشکار سازي تلسکوپهاي امروزي هستند و ستاره شناسان براي گرفتن نوري از اين اجسام قديمي صرفا بر همگرايي گرانشي اتکا مي کنند.

همگرايي گرانشي هنگامي روي مي‌دهد که نور يک چشمه درخشان بسيار دور (مانند يک اختروش) در مسيرش تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم ديگري (مانند يک خوشه? کهکشاني) بگذرد و مسيرش خميده شود. جسم مياني عدسي گرانشي ناميده مي‌شود. اين پديده يکي از پيش‌بيني‌هاي نظريه نسبيت عام انيشتين است. براساس مشاهدات هابل و اسپيتزر، ستاره شناسان دريافتند که اين کهکشان کوچک و فشرده بوده و جرم آن حدود 1 درصد از جرم کهکشان راه شيري است.

تلسکوپ فضايي اسپيتزر يک تلسکوپ فضايي در طول موج مادون قرمز است. اين چهارمين پروژه از آخرين پروژه بزرگ ناسا است. در حال حاضر تيم نجومي اين تلسکوپ تحت سرپرستي دکتر رابرت گوترموث از مرکز فيزيک نجومي هاروارد-اسميت‌سونيان اداره مي‌شود. تلسکوپ فضايي هابل در آوريل سال 1990 ميلادي به فضا پرتاب شد. هابل در طول اين سال‌ها با نمايان کردن جلوه‌هاي شگفت‌انگيزي از کيهان پاسخگوي سوالات متعدد ستاره شناسان بوده است.


منبع: beroztarin.iran.sc
امتیاز دهی به مقاله
ثبت تصويري از کهکشان پس از 13 ميليارد سال!!!!
ثبت تصويري از کهکشان پس از 13 ميليارد سال!!!!
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ثبت تصويري از کهکشان پس از 13 ميليارد سال!!!! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ثبت تصوير کهکشان پس از 13 ميليارد سال ، کهکشان MACS J1149+2223 ، وي ژنگ ، دپارتمان فيزيک و نجوم دانشگاه جان هاپکين ، خاتمه قرون تاريک کيهان ، انتقال به سرخگَرايي ، همگرايي گرانشي ، ، تلسکوپ فضايي اسپيتزر