مسبی
رفع بوي بد دهان

رفع بوي بد دهان

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: سیما5862
بوي بد دهان فاجعه و مصيبت نيست. در بيشتر موارد اين بوي ناخوشايند به علت عدم رعايت بهداشت دهان و دندان ايجاد مي‌شود.
1. « حواستان به پوسيدگي دندان ها باشد.»
در 70% موارد، بوي بد دهان در ارتباط با مشکلات دهاني است؛ از جمله: مشکلات لثوي، پوسيدگي ها، آبسه، پريودنتيت و … . باکتري هايي که بين دندان ها جمع مي‌شوند، ترکيبات گوگردي قابل تبخير و تهوع آوري توليد مي‌کنند… . بنابراين، حتي اگر رفتن به مطب دندانپزشک برايتان چندان خوشايند نيست، با اين حال معطلش نکنيد !
2. «دندان هايتان را بشوييد !».
ايده آل اين است که بعد از هر وعد? غذايي دندان ها را بشوييد، اگر نمي توانيد، حداقل صبح و شب اين کار را انجام دهيد. مسواک تان را هر دو ماه يک بار عوض کنيد؛ و يک نکت? بسيار مهم و کليدي، استفاده از نخ دندان را فراموش نکنيد، استفاده از نخ دندان مانع از بروز پوسيدگي در گوشه و کنار دندان ها که در دسترس مسواک نيست، مي‌شود.
ضمناً اگر از پروتز دندان استفاده مي‌کنيد، خارج کردن خرده ريز مواد غذايي از زير پروتز بسيار مهم است، زيرا آنجا هم محل بسيار خوبي براي استقرار پيدا کردن باکتري هاست… . شستشوي دهان و دندان را پس از مسواک زدن، با يک محلول شوينده کامل کنيد تا دهان تان ضد عفوني شود.
3. «ساييدن و پاک کردن زبان؟»
بزاق نقش مهمي در پاکسازي باکتري هايي که به طور طبيعي در دهان تان وجود دارند، بازي مي‌کند. از آنجايي که در طول شب، ترشح بزاق کم مي‌شود، طبيعي است که طي اين ساعات، باکتري هاي زيادي روي زبان جمع شوند. تحقيقات نشان داده اند که ممکن است، بوي بد دهان مرتبط با اين تجمع باکتريايي باشد. در اين مورد، مي‌توانيد با ساييدن زبان، اين باکتري ها را حذف کرده و در نهايت بوي نامطبوعي را که به اين دليل ايجاد شده، از بين ببريد.
4. «آدامس؟»
اگر واقعاً نمي‌توانيد دندان هايتان را مسواک بزنيد، مي‌توانيد آدامس بجويد به شرطي که بدون شکر و کمي معطر باشد! در واقع، فايده اش ناشي از جويدنش است! شما آدامس را مي‌جويد و دهان تان بزاق بيشتري ترشح مي‌کند و به اين ترتيب دندان هايتان پاک مي‌شوند. خوردن يک سيب هم همين تأثير را خواهد داشت.
5. «غذاي مناسب؟»
برخي مواد غذايي بيشتر از بقيه مستعد بد بو کردن دهان شما هستند. به ويژه خوراکي هايي مثل پياز، سير و ادويه جات. به علاوه، استفاده از آب به ميزان کافي، هم مهم است. عادت کنيد که قبل از رفتن به رختخواب آب زيادي بنوشيد، نوشيدن آب زياد مانع از ايجاد بوي بد دهان بعد از بيداري از خواب مي‌شود. در نهايت هم، براي رفع کامل اين مشکل، الکل و سيگار را کنار بگذاريد.
در آخر، اگر با انجام تمام اين اقدامات، نتيجه نگرفتيد، با پزشک تان صحبت کنيد. اگر تمام اصول بهداشت دهان و دندان را رعايت کرديد و بوي بد دهان تان همچنان باقي ماند، علت را بايد در جاي ديگري جستجو کرد. در اين زمينه، حتماً بايد از پزشک تان کمک بگيريد. عفونت هاي بيني و گلو (آنژين، سينوزيت، التهاب پرده مخاطي بيني و …)، مشکلات گوارشي (رفلاکس معده- مري، ترشح بيش از حد اسيد معده، عفونت هاي ريوي … ) و بسياري دلايل ديگر ممکن است باشند، از عوامل ايجاد بوي نامطبوع دهان باشند ! در اين موارد، تنها درمان بيماري است که مي‌تواند فرد را از شر اين مشکل آزاردهنده خلاص کند. از سوي ديگر، بيش از 300 دارو نيز مي توانند علت بدبو شدن دهان باشند، بنابراين اگر داروي خاصي هم مصرف مي‌کنيد، در اين مورد هم به پزشک تان توضيح دهيد.
در نتيجه، اگر دهان تان بوي بدي مي‌دهد نبايد به خاطر آن خجالت بکشيد؛ اين مشکل يک فاجعه نيست ! در بيشتر موارد، مراجعه به مطب دندانپزشک براي رفع اين مشکل کفايت مي‌کند.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهرفع بوي بد دهان
رفع بوي بد دهان
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


رضا بابايي (08:06   1393/5/5)

لطفا از داروهاي گياهي غافل نشويد کد: 1403


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره رفع بوي بد دهان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دهان ، دندان ، بوي بد دهان ، مسواک ، غذا ، زبان ، ادامس ، دندانپزشک