مسبی
دستگاه الکترونيکي و ابريشمي که در بدن حل ميشود!

دستگاه الکترونيکي و ابريشمي که در بدن حل ميشود!

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: saeed_a
دانشمندان آمريکايي موفق به ساخت دستگاه الکترونيکي فوق باريک شدند که پس از پايان کاربري، درون بدن حل شده و مي‌توان از آن براي طيف گسترده‌اي از نقش‌هاي پزشکي استفاده کرد. به گفته محققان دانشگاه نورث‌وسترن که پژوهش آنها در مجله ساينس منتشر شده، اين دستگاهها به محض انجام يک تزريق ذوب شده و در بدن حل مي‌شوند.

از اين فناوري در حال حاضر براي گرما دادن به زخم براي ضدعفوني کردن آن استفاده مي‌شود. ترکيبات اين ماده از سيليکون و اکسيد منيزيوم بوده و در يک لايه محافظتي ابريشم قرار مي‌گيرد. اين فناوري بخشي از حوزه «دستگاه‌هاي الکترونيک گذرا» بوده و توسط محققاني توليد شده که پيش از فناوري تاتوي الکترونيکي را ايجاد کرده بودند. اين تاتو در حقيقت حسگرهايي بودند که به پوست بدن کشيده و خم مي‌شوند.

اين دانشمندان دستگاههاي محو شونده خود را به عنوان «قطب متضاد» دستگاه‌هاي سنتي معرفي کرده‌اند که بايد ثابت باقي مانده و دوام داشته باشند. دستيابي به دستگاه‌هاي الکترونيکي با خاصيت محوشوندگي در يک شيوه کنترل شده بر دو دستاورد علمي تکيه دارد که شامل حل شونده بودن دستگاه و استفاده از يک پوسته براي کنترل زمان آن است.

ماده سيليکون در آب حل مي‌شود. مشکل اين جاست که اندازه اجزا در دستگاه‌هاي رايج الکترونيک به معني دوام بالاي آنهاست. اما اين دانشمندان از ورق‌هاي بسيار نازک سيليکون موسوم به غشاي نانويي استفاده کردند که طي چند روز تا چند هفته حل مي‌شوند.

سرعت اين حل شدن با ابريشم کنترل شده است. اين ماده از کرمهاي ابريشم بدست آمده، حل شده و دوباره شکل گرفته است. تغيير در شيوه بلوري شدن ابريشم حل شده باعث تغيير در ويژگي‌هاي نهايي آن و ميزان دوام دستگاه مي‌شود.

طيف کاربردهاي اين دستگاه اکنون در آزمايشگاه مورد آزمايش قرار گرفته که از ميان آنها مي‌توان به يک دوربين ديجيتال 64 پيکسلي، حسگر دما و سلولهاي خورشيدي اشاره کرد. از ديگر کاربردهاي آينده اين فناوري مي‌توان به انتشار تدريجي دارو در بدن يا ساخت حسگرهايي براي مغز و قلب و يا حتي در صنايع رايانه و تلفن همراه نيز اشاره کرد.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره دستگاه الکترونيکي و ابريشمي که در بدن حل ميشود! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: دستگاه الکترونيکي و ابريشمي که در بدن حل ميشود ، محققان دانشگاه نورث‌وسترن ، مجله ساينس ، دستگاه‌هاي الکترونيک گذرا ، قطب متضاد ، غشاي نانويي ، حسگرهايي براي صنايع رايانه ، تلفن همراه