مسبی
بمب انرژي شويد

بمب انرژي شويد

ویرایش: 1391/7/23
نویسنده: آسوک
موادغذايي بر ميزان انرژي و خلق و خوي ما تأثيرات متفاوتي برجامي‌گذارند. آگاهي به اينكه در هر دوره و زماني چه موادي را در سبد غذايي خود قرار دهيم كمك خواهد كرد كه با آسودگي خاطر و در شرايط بهتري فرد بتواند از آن مرحله عبور كند. براي مثال تأكيد مي‌شود كه مصرف سيب در طول روز افراد را از افسردگي دور نگه مي‌دارد.

محققان تحقيقات وسيعي را انجام داده‌اند تا ارتباط ميان آنچه كه مي‌خوريم را با آنچه كه احساس مي‌كنيم دريابند. شواهد يافت شده نشان مي‌دهد با تغيير رژيم غذايي سوخت و ساز بدن تغيير كرده و به لحاظ شيميايي در مغز تغييراتي به وجود مي‌آيد كه اين تغييرات بر سطح انرژي و خلق و خوي افراد تأثير خواهد گذاشت.

نقطه شروع
غذاها تأمين كننده كالري بدن هستند و با خوردن غذا، كالري موجود در بدن افزايش پيدا مي‌كند. براي داشتن روحيه بهتر، بهترين غذاها گروهي هستند كه كمك به حفظ قند خون و ثابت نگه داشتن قند خون مي‌كنند چون به اين وسيله مواد شيميايي مغز را ثابت نگه مي‌دارند. اين ثبات باعث مي‌شود تا فرد يادگيري بهتري داشته باشد.

كربوهيدرات‌ها
كربوهيدرات‌ها را منبع تقويت انرژي و خلق و خو بايد معرفي كرد. آنها بهترين منبع براي سوخت و ساز بدن به شمار رفته و به علاوه باعث بالا رفتن سطح سروتونين در بدن مي‌شود و فرد احساس بهتري خواهد داشت.
خوردن مواد شيرين چون به صورت ناگهاني قند خون را بالا مي‌برد، فرد را دچار تغييرات ناگهاني كرده و پس از مدت كوتاهي خستگي بر او غلبه خواهد كرد. در عوض در اين انتخاب بايد از غلات سبوس‌دار استفاده شود زيرا آنها آهسته جذب شده و در حفظ قند خون و پايدار ماندن سطح انرژي فعالانه‌تر و طولاني‌تر عمل خواهند كرد.

دانه‌هاي روغني
بادام و فندق دو منبع سرشار از پروتئين و منيزيم به شمار مي‌روند. نقش كليدي پروتئين و منيزيم را نبايد در تبديل قند به انرژي از ياد برد. وقتي ميزان منيزيم موجود در بدن پائين است فرد احساس مي‌كند كه انرژي‌اش تخليه شده است. غلات سبوس‌دار و ماهي دو منبع خوب منيزيم به شمار مي‌روند.

يك ريز مغذي ديگر
سلنيوم موجود در گوشت، غذاهاي دريايي، حبوبات و غلات سبوس‌دار نيز به عنوان يك تقويت كننده خلق و خو به شمار مي‌آيد.

گوشت بدون چربي
گوشت بدون چربي و مرغ بدون پوست حاوي اسيد آمينه تيروزين است. اين اسيدآمينه موجب هوشياري و تمركز مي‌شود.
گوشت موجب افزايش سطح دوپامين و نوراپي نفرين در مغز مي‌شود و بي‌خوابي و افسردگي را كاهش مي‌دهد.

ماهي آزاد
ماهي‌هاي چرب مانند قزل‌آلا سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 است كه از فرد در برابر افسردگي محافظت مي‌كند، از سوي ديگر موجب سلامت قلب مي‌شود. دانه‌هاي روغني و سبزيجات با برگ تيره دو منبع بسيار خوب براي اين اسيد چرب به حساب مي‌آيند.

سبزيجات
فولات ريزمغذي ديگري است كه خطر ابتلا به افسردگي را كاهش مي‌دهد. بيشتر مي‌توان اين ريزمغذي را در سبزيجات برگ تيره مثل اسفناج و كاهو، حبوبات، دانه‌هاي روغني و مركبات يافت.

فيبر
فيبر كمك مي‌كند تا فرد سطح انرژي‌اش را در طول روز ثابت نگه دارد. بسياري از مردم در طول روز فيبر كافي دريافت نمي‌كنند. براي رفع اين مشكل از ميوه‌جات، سبزيجات و غلات سبوس‌دار بايد استفاده كرد.

آب
آب از خسته‌شدن جلوگيري مي‌كند. مطالعات نشان مي‌دهد كه كم‌آبي خفيف بر سوخت و ساز بدن و سطح انرژي فرد تأثير دارد.
به همين علت فرد بايد در طول روز مقدار زيادي نوشيدني مصرف كند.

گزينه‌هاي جديد
سيب، كرفس، بلغور جو دوسر و ماكاروني گزينه‌هاي تازه‌اي هستند كه در تحقيقات متخصصان به عنوان مواد مؤثري براي افزايش انرژي و بهبود خلق و خو شناخته شده‌اند.

قهوه
كافئين در بالابردن سوخت و ساز و بهبود تمركز و انرژي نقش بسيار مؤثري دارد.
مصرف قهوه در كوتاه مدت موجب هوشياري و تمركز بهتر مي‌شود.

چاي
مطالعات نشان مي‌دهد كه مصرف چاي هوشياري، زمان واكنش و حافظه را بهبود مي‌بخشد. نوشيدن يك ليوان چاي در مواقعي كه فرد در استرس قراردارد به او كمك مي‌كند تا بهتر بتواند با استرس مقابله كند.

شكلات تيره
مصرف كمي از شكلات تيره بر حفظ خلق و خو و انرژي فرد مؤثر است. به همين علت توصيه شده است كه افراد به شكل روزانه كمي از آن را مصرف كنند.

صبحانه
صبحانه را گنج طلايي انرژي بالا مي‌دانند. تحقيقات نشان داده افرادي كه هر روز صبح، صبحانه مي‌خورند از خلق و خوي بهتري برخوردار هستند. صبحانه‌اي مؤثرتر است كه از فيبر، كربوهيدرات، چربي‌هاي خوب و پروتئين تشكيل شده باشد.

وعده‌هاي غذايي مكرر
يكي ديگر از راه‌هاي مؤثر براي حفظ انرژي و بهبود خلق و خو خوردن وعده‌هاي غذايي كوچك و ميان وعده است به طوري كه هر فرد هر سه تا چهار ساعت يك بار ازاين وعده‌هاي كوچك بايد استفاده كند. قرار دادن كره بادام زميني و غلات، استفاده از گوشت بوقلمون، سالاد، شير و... در اين ميان وعده‌ها مفيد است.

مكمل‌هاي انرژي
چاي سبز را به عنوان يك مكمل انرژي بايد معرفي كرد. افرادي كه از چاي سبز به شكل روزانه بهره مي‌برند. انرژي بيشتري دارند.ورزش
علاوه بر رژيم غذايي تمرينات ورزشي راه ديگري براي تقويت انرژي و خلق و خو به شمار مي‌رود. انجام پياده‌روي به شكل 15 دقيقه در طول روز موجب فعالتر شدن فرد مي‌شود. مطالعات نشان داده است كه تمرينات ورزشي به شكل منظم به فرد كمك مي‌كند كه با افسردگي و تغييرات ديگر بدني‌اش راحت‌تر مقابله كند و سطح انرژي خود را بالا نگه دارد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بمب انرژي شويد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بمب انرژي ، قدرت ، بدن ، سلامت ، مواد غذايي ، تفذيه