مسبی
از بين بردن جاي جوش

از بين بردن جاي جوش

ویرایش: 1391/7/22
نویسنده: بذرا
متاسفانه اقدام‌هايي مانند پيلينگ يا تزريق ژل و بوتاکس به وسيله افراد غيرمتخصص و حتي غيرپزشک در مکان‌هايي مانند آرايشگاه‌ها انجام مي‌شود ..


چـاره جاي آبله

پـيلـيـنگ است

سلامت: گاهي براي درمان جاي آبله‌مرغان، پيلينگ شيميايي توصيه مي‌شود. اين روش مزيتي بر ساير روش‌ها دارد؟

روش‌هاي بسياري براي درمان جوشگاه‌هاي آتروفيک پيشنهاد شده است که شامل درم‌ابريژن، استفاده از پرکننده‌ها، پيلينگ شيميايي و ليزر است. بيشتر اين درمان‌ها، کارايي متوسطي دارند و به زمان طولاني براي بهبود و عوارضي همچون اريتم طولاني، تغييرات پيگمانتاسيون، عفونت و جوشگاه‌هاي آتروفيک نياز دارند.

پيلينگ شيميايي با محلول تري‌کلرواستيک اسيد، از پرکاربردترين انواع پيلينگ شيميايي است که در غلظت‌هاي متفاوت و با عمق‌هاي گوناگون براي درمان انواع مشکلات پوستي استفاده مي‌شود

اما به دليل عوارض بالا استفاده از آن با غلظت‌هاي بالا، يا در سطوح وسيع توصيه نمي‌شود و غلظت‌هاي پايين تا متوسط آن براي درمان جوشگاه‌هاي آتروفيک عميق و شديد ناکارآمد خواهد بود. تجربه به من نشان داده که استفاده از اين ترکيب براي بهبود جوشگاه آبله‌مرغان مؤثر است.

سلامت: چند وقت است که از اين ترکيب براي از بين بردن جاي آبله استفاده مي‌شود؟

براي اولين بار فردي به نام لي‌متدي شامل استفاده سريال از پيلينگ شيميايي تري‌کلرواستيک اسيد با غلظت بالا را به‌صورت موضعي پيشنهاد کرد و طي مطالعه‌اي روي بيماران مبتلا به جاي آکنه، نتايج باليني خوبي گزارش شد اما مطالعه‌اي در مورد نتايج درماني متد در جوشگاهي‌هاي قديمي ‌و آتروفيک آبله‌مرغان وجودنداشت.

سلامت: در مورد روند درمان توضيح مي‌دهيد؟

هر بيمار، حداکثر 6 نوبت و به فواصل 3 هفته تحت پيلينگ قرارمي‌گيرد. در هر نوبت، پس از شستشوي صورت با صابون و پاک کردن سطح پوست با استون، پيلينگ با يک اپليکاتور چوبي نوک تيز (تي‌سي‌اي 70 درصد) با فشار متوسط دقيقا روي ناحيه فرورفته تا ظهور بافت سفيد قرار مي‌گيرد و درنهايت از پماد زينک‌اکسيد استفاده مي‌شود.

سلامت: اين عمل نياز به بي‌حسي دارد؟

نه نياز به بي‌حسي موضعي است، نه استفاده از مسکن.

سلامت: آرايش کردن بعد از اين عمل مجاز است؟

آرايش پس از درمان مجاز است اما دلمه‌ها نبايد دستکاري شوند و به هر بيمار بايد توصيه‌هاي لازم با توجه به شرايط او انجام مي‌شود.

سلامت: آيا احتياط‌هاي ديگري هم لازم است؟

استفاده از ضدآفتاب مناسب و دوري از نورآفتاب توصيه مي‌شود. در ضمن طي هفته اول و تا زمان بهبود دلمه‌ها که معمولا 5 تا 7 روز طول مي‌کشد، استفاده از پماد زينک‌اکسيد روزي چند بار لازم است.

سلامت: اين روش تا چه حد موفقيت‌آميز است؟

به‌نظر مي‌رسد پيلينگ موضعي TCI با غلظت بالاي 50 درصد، در درمان جوشگاه‌هاي آتروفيک آبله‌مرغان بسيار موثر باشد. طي مطالعه، بهبود در 94 درصد از بيماران مشاهده شده و اين شامل بهبود قابل‌توجه در 39 درصد از افراد مورد مطالعه در بيمارستان لقمان و شهداي تجريش در تحقيقات ما بوده است.

سلامت: امکان اينکه بيمار ترکيب‌هاي پيلينگ را از داروخانه بخرد و در خانه يا آرايشگاه پيلينگ انجام دهد، وجود دارد يا حتما بايد اين کار زير متخصص پوست انجام شود؟

نه، اگرچه انجام اين نوع پيلينگ بسيار ساده به نظر مي‌رسد اما کاري بسيار حساس و ظريف است و حتما بايد به وسيله متخصص پوست انجام شود. يکي از بيمارانم که پرستار هم بود،

به دليل مشغله‌کاري سعي کرد براي صرفه‌جويي در هزينه و وقت اين کار را در منزل انجام دهد و متاسفانه توانسته بود داروي لازم را از يک داروخانه تهيه کند اما پس از استفاده، دچار سوختگي شديد و عميق‌تر شدن ضايعات شده بود.

انجام اين نوع پيلينگ بايد با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه‌ها انجام شود و اگر حاشيه ضايعات نيز آغشته به اسيد شود، امکان بدتر شدن جوشگاه‌ها وجود دارد بنابراين تاکيد مي‌کنم که اين نوع پيلينگ و اصولا تمام کارهاي مهم مربوط به زيبايي پوست بايد به‌وسيله متخصص پوست که توانايي و دانش انجام


و مقابله با هرگونه عارضه احتمالي را دارد، انجام شود. متاسفانه اقدام‌هايي مانند پيلينگ يا تزريق ژل و بوتاکس به وسيله افراد غيرمتخصص و حتي غيرپزشک در مکان‌هايي مانند آرايشگاه‌ها انجام مي‌شود ولي هرگز نبايد سلامت و زيبايي خود را به دست افراد غيرمتخصص سپرد.


منبع:

http://www.faxe.ir

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره از بين بردن جاي جوش نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: جاي جوش ، جاي آکنه ، جاي آبله