مسبی
بايدها و نبايدهاي نوه داري

بايدها و نبايدهاي نوه داري

ویرایش: 1391/7/22
نویسنده: sasansasy1
روانشناسان معتقدند حضور نوه ها در کنار سالمندان جواني و شور و شوق بچه داري را به آنها بازمي گرداند و در آنان شور زندگي پديد مي آورد.
وجود نوه ها در کنار پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مي تواند به سالمندان اين اميد را بدهد که تجربه هاي آنها هنوز به کار مي آيد و روحيه آنها را براي ادامه زندگي سالم بالا مي برد و همين موضوع به بهبود وضعيت بهداشت روان آنها کمک مي کند، از سوي ديگر خلأ تربيتي نوجوانان را به نوع مطلوبي جبران مي کند.

مديريت نوه داري
هر چيزي احتياج به مديريت دارد. نوه داري هم از اين قاعده مستثنا نيست. در مديريت نوه داري، هم فرزندان نقش دارند و هم مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها. در اينجا مي خواهيم نکاتي را به شما بگوييم که به هر دو دسته در مديريت اين روابط کمک مي کند.

توصيه هايي به فرزندان
_ درست است که والدين شما خوب تربيت تان کرده اند اما بچه هاي امروز نياز به تربيت امروزي دارند و بايد در مورد اين که بچه ها چطور تربيت مي شوند با هم توافق کنيد.

_ اين که چه وقت چه چيزهايي را بخورند و چه چيزهايي را نخورند، براي بازي به کوچه بروند يا نه و چطور حرف بزنند، به چه رفتارهاي کودک نبايد خنديد و از اين دست چيزها نبايد مايه کشمکش شما و والدينتان در مقابل کودک باشد. قبلا در اين موارد توافق کنيد.


_ اگر والدين شما قبول کرده اند مدتي از روز را از فرزندان شما نگهداري کنند بايد ممنون شان باشيد و موقعيت و وضع آنها را هم در نظر بگيريد و بچه ها را همراه با غذا و ميوه به خانه مادربزرگ و پدربزرگ بفرستيد و توقع نداشته باشيد هزينه اي به هزينه هاي زندگي آنان اضافه شود.

_ مقداري لباس اضافه و بسته هاي پوشک در خانه والدين خود بگذاريد که در صورت لزوم لباس هاي کودک را عوض کنند و خانواده ناچار از شست وشوي لباس کودک يا خريد چند دست لباس اضافه نشود.

_ به کودک بياموزيد مادربزرگ و پدربزرگ ناتوان تر از شما هستند و با آنان بازي هاي خشن و آسيب رسان نکنند و ناگهان توي بغل آنها نپرند و توقع کولي گرفتن گاه و بيگاه نداشته باشند.

_ به فرزندان بزرگ تر بياموزيد که در کارهاي خانه به آنان کمک کنند، مثلا در انداختن سفره و شستن ظروف و نظافت خانه يا خريد به مادربزرگ و پدربزرگ کمک کنند و خودشان را تنها با وسايلي چون کامپيوتر، لپ تاپ و موبايل مشغول نکنند.

_ سر ساعتي که وعده کرده ايد براي بردن فرزندان خود برويد و حتي اگر مادر و پدرتان برنامه منظمي براي حضور نوه ها دارند بازهم از آنها بپرسيد براي آوردن بچه ها آمادگي دارند يا نه. شايد گاهي خسته يا بيمار باشند و آماده پذيري فرزندتان نباشند اما رودربايستي کنند و چيزي نگويند.

_ هرگز بردن و آوردن بچه ها را وسيله اي براي فشار بر والدين خود نکنيد. مثلا وقتي از مادر و پدر يا فرزند خود دلخوريد جلوي رفتن بچه ها را نگيريد که آنها دلتنگ شوند و تحت فشار قرار بگيرند.

ملاحظات مادر بزرگ ها
_ اگر مي خواهيد نوه هاي خود را نگهداريد قبل از همه به توانايي خودتان نگاه کنيد و رودربايستي را کنار بگذاريد.

_ اگر مشکلي در مفاصل و استخوان هاي خود داريد نگهداري از بچه هاي کوچک، نوزاد و نوپا را نپذيريد و از نوه هاي سه سال به بالاي خود نگهداري کنيد. اگر بيمار شديد به فرزندتان اطلاع دهيد که نوه تان را نياورد.

_ در هر مقطعي که احساس خستگي و فرسودگي کرديد از فرزندتان بخواهيد برنامه را عوض کند.

_ در مورد نحوه تربيت بچه ها با فرزندان خود به توافق برسيد.

_ هيچ داروي شيميايي يا گياهي را بدون مشورت پزشک به کودک ندهيد زيرا ممکن است براي کودک مضر باشد يا دز مصرفي آن را ندانيد.

_ بچه ها را وسيله تلافي مشکلاتي که با بزرگ ترهايشان داريد، نکنيد و ذهن آنها را درگير مسائلي از اين دست نسازيد


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بايدها و نبايدهاي نوه داري نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نکات ، بچه داري ، حفظ ، کليدي ، نوه داري