مسبی
در هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه بايد کرد؟

در هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه بايد کرد؟

ویرایش: 1391/7/25
نویسنده: محمد ای ام


بر اساس آيين‌نامه ارائه خدمات پيام چندرسانه‌اي که حدود چهار سال پيش در کميسيون تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به تصويب رسيده است، در صورت فروش يا سرقت تلفن همراه ( سيم کارت ) مشترک بايد نسبت به انجام مراحل قانوني (بر اساس مقررات مربوط) اقدام کند در غيراين صورت عواقب ناشي از هرگونه سوء استفاده از اين تلفن همراه و خدمات مرتبط به عهده مشترک است.

* اقدامات لازم پس از سرقت تلفن همراه
اما آيا همه مشترکان تلفن‌ همراه، مي‌دانند در صورتي که گوشي تلفن ‌همراهشان به سرقت رفت چه اقدامي را براي پيگيري سريع انجام دهند تا جلوي سوءاستفاده‌هاي احتمالي گرفته شود؟
مشترکان مي‌توانند در زمان به سرقت رفتن گوشي‌ و يا مفقود شدنش به نزديک‌ترين کلانتري مراجعه کرده و سرقت گوشي‌شان را اعلام کنند که البته بهتر است کلانتري در همان محل به سرقت رفتن و يا مفقود شدن گوشي باشد و پس از آن از طريق مراجع قضايي موضوع را پيگيري کنند؛ همچنين براي جلوگيري از سوءاستفاده‌ از سيم‌کارت به يکي از دفاتر خدمات مشترکان مراجعه و نسبت به مسدود کردن سيم‌کارت سرقت شده اقدام کنند.
در زمان سرقت گوشي‌هاي تلفن همراه معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طريق شماره سريال 15رقمي که در گوشي‌ و پکيج آن‌ قرار دارد، به پيگيري و رديابي گوشي‌ها اقدام مي‌کند و مشترکاني که اين شماره را ندارند با توجه به اينکه داشتن اين شماره براي رديابي گوشي الزامي است؛ مي‌توانند با زدن کليد * و سپس مربع و درنهايت عدد (06) و دوباره کليد مربع، از اين شماره مطلع شوند.

* سريال گوشي حافظ منافع صاحب سيم‌کارت
معمولا با تغيير شماره‌ سريال گوشي‌هاي به سرقت‌رفته و يا مفقود شده مي‌توان از آنها استفاده کرد؛ به‌طوري که امکان شناسايي و يا رديابي آنها از بين مي‌رود اما در گوشي‌هاي نسل جديد که وارد بازار مي‌شوند، امکان تغيير شماره سريال وجود نداشته و يا کار بسيار مشکلي است.
گوشي‌هاي سرقت شده معمولا به فروش مي‌رسند، بنابراين کارشناسان تاکيد دارند که افراد بايد در خريد گوشي‌ها دقت داشته باشند تا نسبت به خريد انواع معتبر و داراي ضمانت‌نامه اقدام کنند، زيرا در نهايت فردي که اينگونه گوشي را بدون فاکتور خريداري کرده، مقصر و مجرم شناخته مي‌شود.
اما کارشناسان به خريداران هشدار مي‌دهند که در زمان خريد گوشي تلفن همراه از فروشگاه‌هايي خريد کنند که داراي پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خريد ممهور دريافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتي و قميت‌ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفي برخورد کردند آن را به کميسيون رسيدگي به شکايات اتحاديه مربوطه اطلاع دهند.


منبع:

http://www.funpatogh.com

امتیاز دهی به مقالهدر هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه بايد کرد؟
در هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه بايد کرد؟
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره در هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه بايد کرد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ‌سرقت ، ‌تلفن همراه ، موبايل ، دزدي ، راه کار