مسبی
شما جزو افراد صبح هستيد يا شب !؟

شما جزو افراد صبح هستيد يا شب !؟

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: سیما5862

اگر آدم صبح باشيد مغزتان صبح هنگام بيشترين تحريک پذيري را دارد و اگر آدم عصر باشيد مغزتان شب ها بيشتر فعاليت دارد و همين تفاوت مي تواند ويژگي هاي شخصيتي خاصي را در شما شکل دهد.
سحرخيزها باهوش ترند يا شب زنده دارها؟
شما جزو کدام دسته از آدم ها هستيد، آيا معمولا شب ها تا دير وقت بيدار مي مانيد تا کارهاي تان کامل تمام شود و با خيال راحت صبح بخوابيد؟ يا ترجيح مي دهيد زود بخوابيد تا صبح زودتر بيدار شويد و ادامه کارهاي تان را انجام دهيد؟ خيلي از ما آدم ها، آدم صبح هستيم، يعني تمرکز و بازده کاري و حتي خلق مان در صبح بهتر از عصر است، بعضي هاي مان هم البته عصرها و شب ها به مراتب بهتريم. در سال هاي اخير عده اي از محققان در دانشگاه « آلبرتا » کشف کرده اند، تفاوت هاي زيادي در کارکرد مغزي افراد سحرخيز و شب زنده دار وجود دارد. يکي از نکاتي که در اين پژوهش هاي مورد بررسي قرار گرفته است، رابطه بين هوش و « آدم صبح يا عصر » بودن است.
ساعت اوج عملکرد مغز
متخصصان اعصاب و روان در اين دانشگاه 2 گروه از افراد را با هم مقايسه کرده اند، يک گروه افراد صبح که صبح ها زود از خواب بيدار مي شوند و بيشترين بازدهي را در صبح ها دارند و گروه ديگر افراد عصر که شب ها بيشتر احساس سرزندگي مي کنند.روي اين 2 گروه 18 مطالعه اساسي صورت گرفت. همه اين شرکت کننده ها در 4 زمان از روز مورد آزمايش قرار گرفتند، يکي در ساعت 9 صبح، يکي در ساعت يک بعد از ظهر، يکي 5 بعد از ظهر و يکي 9 شب. از تحقيقات اين نتيجه به دست آمد که تحريک پذيري مغزي افراد صبح در طول روز به تدريج کاهش مي يابد، در واقع آن ها صبح بيشترين تحريک پذيري را دارند و عصر و شب کمترين حد اما افراد عصر برعکس اين حالت هستند، بيشترين فعاليت مغزي اين افراد حدود ساعت 9 شب است.
آدم هاي شب در طول روز قوي تر مي شوند
دانشمندان به اين نتيجه رسيدند که عملکرد نخاعي در طول روز در هر 2 گروه افزايش مي يابد ولي همان طور که قبلا گفتيم تحريک پذيري مغزي در آدم هاي صبح در طول روز به تدريج کاهش مي يابد ولي در آدم هاي شب افزايش مي يابد. به عبارتي آدم هاي صبح در طول روز تحريک پذيري مغزشان کاهش يافته ولي عملکرد نخاعي شان افزايش مي يابد، يعني اين 2 حالت در جهت عکس هم حرکت مي کنند، به همين دليل اثر يکديگر را متعادل کرده و افراد شب به تدريج توانايي و عملکردشان افزايش مي يابد، چون عملکرد نخاعي و تحريک پذيري مغزي هر 2 افزايش مي يابند تا در نهايت اين افراد بيشترين کارايي را در شب پيدا مي کنند.
قدرت بدني متفاوت
فقط عملکرد ذهني نيست که تحت تاثير آدم صبح يا عصر بودن قرار مي گيرد، عملکرد بدني و ورزشي هم از اين امر مستثنا نيست. در اين مورد يک تحقيق جالب انجام شده است:
در اين تحقيق بازيکنان ليگ بيس بال ايالات متحده به 2 دسته که آدم صبح يا عصر بودند، تقسيم شدند. معلوم شد که عملکرد آن ها از لحاظ ميزان موفقيت در پرتاب ها تحت تاثير زمان مسابقه قرار مي گيرد البته به سبب کم بودن تعداد کساني که در تحقيق شرکت داده شده بودند، اين تحقيق از لحاظ آماري چندان محسوب نشد.
آيا مي توانيد خود را تغيير دهيد؟
بسياري از تحقيقات نشان مي دهند، بيش از 50 درصد عادت هاي خوابي هر کسي ژنتيک است و در نتيجه يک آدم صبح نمي تواند به راحتي در خود عادت شب زنده داري را در خود به وجود بياورد تا توانايي هاي خود را افزايش دهد البته شرايط محيطي و اجتماعي هم مي تواند تاثير بسياري در عادت مربوط به خواب به وجود بياورد. مثلا اگر فرد بچه کوچکي داشته باشد مجبور مي شود به خاطر او صبح ها زودتر بيدار شود اما اگر آدم شب هستيد و مي خواهيد صبح ها زودتر بيدار شويد چاره اي نيست جز اين که شب ها زودتر به تختخواب برويد.
شب زنده دارهاي غير قابل اعتماد
براساس تحقيقاتي در سال 2008 که توسط روان شناس معروف « مارينا گيامنيترو » انجام شده است، معمولا کمتر مي توان به آدم هاي شب اعتماد کرد. اين افراد معمولا احساساتي تر هستند و خيلي شخصيت با ثباتي ندارند. معمولا اين گونه افراد بيشتر مستعد معتاد شدن هستند و احتمال بيشتري هم دارند که دچار عادت هاي بد غذايي شوند. همچنين ممکن است که اين افراد به سيگار روي بياورند.
خروس ها درس خوان تر هستند
آدم هاي صبح يعني؛ کساني که عادت دارند صبح زود بيدار شوند. آن ها معمولا وظيفه شناس تر و پيگيرترند و بيشتر مي توانند در فعاليت هاي گروهي شرکت کنند و ميزان همکاري و مشارکت بيشتري در کارها دارند، آن ها همچنين در فعاليت هاي آکادميک موفق ترند و درجات بهتري را مي توانند کسب کنند.
البته آن هايي که آدم عصر هستند، آدم هاي کنجکاوتري هستند که بيشتر در پي يافتن چيزهاي تازه هستند.
جغدها باهوش ترند
در جريان يکي ديگر از تحقيقات، 420 نفر که آدم صبح يا عصر بودند، با استفاده از تست هاي سنجش ضريب هوشي مورد بررسي قرار گرفتند. نتيجه تحقيق جالب بود:
بر خلاف باور سنتي جامعه، آن هايي که در ساعات عصر، بهتر هستند ضريب هوشي بالاتري نسبت به آدم هاي صبح دارند! همين نتيجه منشأ بحث ها و تئوري هايي در مورد ماهيت توانايي هاي شناختي آدمي شده است.تحقيقات ديگري در دانشگاه اقتصاد لندن نشان مي دهد، افرادي که آي کيوي پايين تري دارند بيشتر تمايل دارند کارهاي شان را در طول روز انجام دهند.
صبح يا شب بودن چه تاثيري روي کار شما دارد؟
آدم هاي صبح براي رفتن به سرکار مشکلي ندارند چون صبح ها راحت بيدار مي شوند و شب ها نيز برحسب شرايط بدني شان زود به تختخواب مي روند اما آدم هاي شب، صبح ها براي رفتن به سرکار خيلي سخت از خواب بيدار مي شوند و شب ها بنا بر نوع شخصيت شان تازه سرحال مي شوند و دير به تختخواب مي روند و خيلي کمتر مي خوابند و در بيشتر طول روز خواب آلود به نظر مي رسند. به همين دليل هميشه آدم هاي صبح، هنگام کار صبحگاهي سرحال مي بينيم ولي آدم هاي شب را تازه در پايان کار سرحال مي شوند.منبع: زندگي ايده ال
امتیاز دهی به مقاله
شما جزو افراد صبح هستيد يا شب !؟
شما جزو افراد صبح هستيد يا شب !؟
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره شما جزو افراد صبح هستيد يا شب !؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ادم هاي شب ، ادمهاي روز ، ژنتيک ، نخاع ، روان شناسي ، اعصاب و روان