مسبی
شانس باردار شدن بعد از سقط جنين چقدر است؟

شانس باردار شدن بعد از سقط جنين چقدر است؟

ویرایش: 1391/7/22
نویسنده: سیما5862
افرادي که سقط مکرر دارند، آزمايش مختلفي را براي تعيين علت سقط انجام مي دهند. اما تحقيقاتي که انجام شده است نشان دهنده آن است که در حداقل نيمي از افرادي که سقط هاي مکرر دارند، علت خاصي يافت نمي شود. بنابراين محققان بر اين باورند حتي افرادي که سقط هاي مکرر دارند، شانس بسيار بالايي براي بارداري موفق و به دنيا آوردن فرزند خود دارند.
با رعايت دستورالعمل هاي زير مي توانيد پس از داشتن سقط هاي مکرر، شانس خود را براي بارداري موفق افزايش دهيد :
1- ابتدا به پزشک متخصص زنان و زايمان مراجعه کنيد تا آزمايش هاي لازم را براي شما تجويز کند. همه متخصصين زنان و زايمان پس از يک يا دو بار سقط، آزمايش هايي را جهت يافتن علت سقط به فرد مي دهند و نتايج آنها را بررسي مي کنند.
علل سقط هاي مکرر عبارتند از:
- ناهنجاري هاي ژنتيکي جنين
- عدم تعادل هورموني
- بيماري هاي متابوليکي
- اختلالات رحمي
- بيماري هاي خود ايمني
- اختلال لخته شدن خون به صورت ارثي
- سن مادر
اگر فرد حتي پس از دو و يا سه بار سقط مکرر، عامل اضطراب را در خود کنترل کند، مي تواند شانس بارداري موفق را در حاملگي هاي بعدي داشته باشد
بيماري هاي مزمن از قبيل لوپوس، بيماري هاي قلبي، بيماري هاي کليوي، فشار خون بالا ، بيماري هاي تيروئيد، عفونت رحم و سندرم تخمدان پلي کيستيک، خطر سقط هاي مکرر را افزايش مي دهند.
2- اگر متخصص زنان با بررسي آزمون هاي مختلف، علت سقط هاي مکرر را دريافت، روش هاي درماني را تجويز مي کند که فرد بايد با عمل به آنها سعي کند در حاملگي بعدي، بارداري ايمن و سالمي را داشته باشد و نوزاد سالمي را به دنيا آورد.
اضطراب فرد نقش مهمي در سقط هاي مکرر دارد. اگر فرد حتي پس از دو و يا سه بار سقط مکرر، عامل اضطراب را در خود کنترل کند، مي تواند شانس بارداري موفق را در حاملگي هاي بعدي داشته باشد.
مصرف داروهاي متعادل کننده هورموني، رقيق کننده هاي خوني براي اختلالات خوني و تحت کنترل بودن افرادي که دچار بيماري هاي مزمن هستند، نيز در ايجاد بارداري موفق موثرند.
اگر براي سقط جنين علت خاصي يافت نشد، مي توان با تحت نظر گرفتن فرد از سقط هاي احتمالي در آينده جلوگيري کرد. اين افراد مخصوصا در سه ماهه اول بارداري، نيازمند مراقبت ويژه هستند تا هر گونه علل احتمالي سقط جنين حذف گردد.
3- فرد بايد خود را از نظر سلامت جسمي و روحي، در حد مطلوب نگه دارد و بدن خود را براي بارداري ديگري آماده کند و قبل از اقدام به بارداري، خود را از نظر سلامتي چکاپ کامل کند و تحت نظر پزشک متخصص باشد.
به محض اينکه علايم بارداري در او مشاهده شد، خود را تحت نظر پزشک قرار دهد و از هر گونه عامل خطري مثل الکل، مواد مخدر، سيگار، نور مستقيم خورشيد و ... خود را دور نگه دارد.
4- براي بهبود وضعيت روحي خود، قبل از اقدام به بارداري، به روانشناس يا روانپزشک مراجعه کند و سعي کند با رعايت نکات مهمي که آنها تجويز مي کنند، روحيه خود را به بهترين وجه ممکن حفظ کند تا بارداري موفقي را در پيش رو داشته باشد.
بسياري از افرادي که سقط هاي مکرر دارند، از نظر عاطفي و رواني بسيار شکننده و حساس مي شوند. همسران اين افراد بايد با درک وضعيت جسمي و عاطفي و رواني آنها موقعيتي را برايشان فراهم کنند تا مسائل گذشته را فراموش کنند و با اميد به آينده، بارداري موفقي را داشته باشند.
بسياري از محققين بر اين باورند که فردي که دچار سقط جنين شده است بهتر است مدتي صبر کند تا بتواند در آينده بارداري موفقي داشته باشد، زيرا مدتي طول مي کشد تا رحم خود را بازسازي کند
چه زماني مي توان براي بارداري مجدد پس از سقط جنين اقدام کرد؟
بسياري از محققين بر اين باورند که فردي که دچار سقط جنين شده است بهتر است مدتي صبر کند تا بتواند در آينده بارداري موفقي داشته باشد، زيرا مدتي طول مي کشد تا رحم خود را بازسازي کند و پوشش ديواره آن، قوي و سالم شود.
اگر فرد از شرايط روحي و جسمي خوبي برخوردار بود، مي تواند پس از گذشت دو يا سه قاعدگي از سقط، اقدام به بارداري کند.
قبل از اقدام به بارداري مجدد به پزشک مراجعه کنيد
پزشک با توجه به وضعيت شما مي تواند، شما را به متخصصين مناسب مانند متخصص ژنتيک، زنان و داخلي ارجاع دهد تا مشکلات شما براي بارداري، به طور تخصصي مورد بحث و درمان قرار گيرند.
پزشک سئوالاتي از شما مي پرسد، مانند : آيا تا به حال سابقه سقط داشته ايد؟ سن شما چقدر است؟ آيا بيماري خاصي داريد که بارداري شما را تحت تاثير قرار دهد (مثل ديابت)؟
چند پرسش رايج زنان در اين رابطه
1- بعد از يک بار سقط جنين، آيا بايد آزمايش هايي را براي کشف علت سقط انجام بدهم؟
جواب) معمولا بعد از يک بار سقط جنين، پزشکان انجام آزمايشي را توصيه نمي کنند، زيرا شانس بارداري موفق در فرد کم نشده است. البته اين بستگي به تاريخچه پزشکي فرد دارد، مثلا برخي از سقط هاي دو ماهه دوم به دليل اختلال در گردن رحم مي باشد. اما در بسياري از موارد، سقط هاي سه ماهه اول به دليل ناهنجاري هاي کروموزومي مي باشد که در حاملگي هاي بعدي رخ نمي دهد و حاملگي بعدي با موفقيت انجام مي شود.
2- بعد از 7 هفته بارداري، ضربان جنين خوب بود و همه چيز خوب پيش مي رفت، اما چهار هفته بعد با سقط جنين مواجه شدم. علت احتمالي چيست؟
جواب) در بسياري از افراد، سقط جنين در سه ماهه اول به دليل ناهنجاري هاي کروموزومي رخ مي دهد. با انجام تست شمارش کروموزوم جنين مي توان از اين بابت مطمئن شد. متاسفانه خيلي از پزشکان اين تست را به مادران نمي دهند، بنابراين اگر در سه ماهه اول سقط رخ دهد، علت قطعي آن را نمي توان فهميد.
در کل مي توان گفت اگر فردي سابقه ابتلا به بيماري خاصي را نداشته باشد و هر گونه عوامل خارجي که منجر به سقط جنين مي شوند مانند سيگار و الکل و ... را حذف کند، اگر در سه ماهه اول بارداري دچار سقط شود، ناهنجاري هاي کروموزومي را مي توان علت شايع براي سقط او دانست .


منبع: تکناز
امتیاز دهی به مقاله
شانس باردار شدن بعد از سقط جنين چقدر است؟
شانس باردار شدن بعد از سقط جنين چقدر است؟
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


رها (02:21   1395/11/21)

با عرض سلام وخسته نباشید .سوالی داشتم که منو خیلی درگیر کرده .من سه هفته میشه که سقط داشتم .والان میترسم که باز باردار شده باشم.میخواستم بدونم .احتمال بارداری هست کد: 5885


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره شانس باردار شدن بعد از سقط جنين چقدر است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بارداري ، سقط جنين ، علت سقط جنين ، جنين ، حاملگي ، بارداري ، علت سقط