مسبی
کعبه

کعبه

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
«کعبه» بنايي در ميان مسجد الحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودي است. کعبه مقدس‌ ترين مکان در دين اسلام است. نام کعبه اشاره‌به چهارگوش‌ بودن اين سازه دارد. در قرآن، کتاب مذهبي مسلمانان آمده که بناي کعبه توسط يکي از انبياء خدا بنام ابراهيم و پسرش اسماعيل ساخته شده است. بعضي هم بر اين باورند که خانه خدا قبل از ابراهيم ساخته شده بود و نخستين سازنده آن حضرت آدم است.
در اطراف بناي کعبه مسجدي بنام مسجد الحرام ساخته شده است. همه مسلمانان جهان در هنگام نماز رو به جهت کعبه مي ايستند و به اين نحو جهت گيري موقع نماز، رو به قبله ايستادن گفته مي شود.
بر اساس اصول پنجگانه دين در اسلام، هر مسلماني در صورت برخورداري از استطاعت مالي و بدني، مي بايست در دوران زندگي اش لااقل يکبار به حج مشرف شده و مراسم ديني خاصي را به جا بياورد. يکي از بخشهاي اصلي مراسم حج، هفت دور طواف به گرد خانه کعبه است.
نام‌هاي ديگر کعبه:
«بيت العتيق»، «بيت الحرام»، «بيت المعمور» و «بيت المحرّم» از نام‌هاي ديگر کعبه‌اند که در قرآن به آن اشاره شده است.
سنگ بناي کعبه:
بناي کعبه از سنگ‌هاي سياه و سختي ساخته شده که با کنار زدن پرده از روي آن، آشکار است. اين سنگ‌ها که از زمان بناي کعبه از سال 1040 (قمري) تاکنون بر جاي مانده، از کوه‌هاي مکه به ويژه جبل الکعبه (در محله شُبَيکه مکه)، و جبل مزدلفه گرفته شده‌است. سنگ‌ها اندازه‌هاي گوناگون دارند، بهگونه‌اي که بزرگ‌ترين آنان با طول و عرض و بلندي 190، 50 و 28 سانتي‌متر و کوچک‌ترين آنان با طول و عرض50 و 40 سانتي‌متر است. پايه‌هاي آن از سرب مذاب ساخته شده‌است و بدين ترتيب بنايي نسبتاً استوار است. وروي ديوار آن آثار شکافته‌شدن ديوار که بنا به اعتقاد شيعيان هنگام وارد شدن فاطمه بنت اسد مادر امام علي به کعبه به وجود آمده است که بارها با سرب پرکرده‌اند ولي سرب‌هاباز شدند.
درب کعبه:
بنابر اعتقاد مسلمانان، در دوران ابراهيم دو درگاه بدون در هم‌سطح زمين براي کعبه گشوده شد.
در دوران جواني محمد، قريش در هنگام بازسازي کعبه براي نخستين بار از درب چوبي در محل فعلي که بالاتر از زمين قرار دارد استفاده کردند.
پيش از بناي قريش، کعبه دو در داشته‌است: يکي در ناحيه شرقي (محل در کنوني) و ديگري در ناحيه غربي. که از يکي وارد و از ديگري خارج مي‌شدند؛ اما قريش تنها در ناحيه شرقي آن دري نصب کرد. بعدها عبدالله ابن زبير در ديگر را گشود که به وسيله حجاج بن يوسف بسته شد و اکنون همان يک در باقي مانده‌است. اين در تا به حال چندين بار عوض شده‌است و در سال 1389 (قمري) به دستور خالد بن عبدالعزيز در جديدي ساخته و نصب شد. ساختمان کعبه نيز از سال 1040 (قمري) تا سده اخير تعمير نشده بود؛ ولي در سال 1377 (قمري) و سپس1417 (قمري) به دستور سعود بن عبدالعزيز و فهد بن عبدالعزيز در آن تعميراتي صورت گرفت. سقف کعبه، دو سقفي است که با سه پايه چوبي که در ميانه آن در يک رديف قرار گرفته و نگهداري مي‌شود. اطراف آن سنگ‌هاي مرمر نصب شده و در کنار آن پلکاني قرار دارد که براي رسيدن به سقف بالايي تعبيه شده‌است.
در حال حاضر درب ورودي کعبه در ارتفاع 2 متر بالاتر از سطح زمين و در ديواره شمال شرقي کعبه قرار دارد.
آخرين درب کعبه به وزن 300 کيوگرم از جنس طلاي خالص توسط احمد بن ابراهيم بدر ساخته و در سال 1979 ميلادي جايگزين درب قبلي شده است....
ملتزم:
قسمتي از ديوار و پايين ديوار کعبه را که در يک سوي آن حجرالاسود و در سوي ديگرش درب کعبه قرار دارد، «ملتزم» مي‌نامند. اين محل را از آن روي ملتزم مي‌نامند که مردم در آن قسمت مي‌ايستند و به ديوار ملتزم شده، مي‌چسبند و دعا مي‌خوانند. در روايتي آمده‌است که محمدصورت و دست‌هاي خود را روي اين قسمت از ديوار قرار مي‌داد. همچنين، از محمد نقل شده‌است که گفت: «ملتزم، محلي است که دعا در آن‌جا پذيرفته مي‌شود.»
شاذروان:
شاذروان همان برآمدگي‌هايي است که در اطراف کعبه قرار دارد و آن بخشي از کعبه‌است که توسط قريش از ساختمان کعبه کاسته شد و اکنون همانند پوششي اطراف خانه را در برگرفته‌است. شاذروانِ کنوني از ساخته‌هاي سلطان مراد چهارم در هنگام ساختمان کعبه در سال 1040 (قمري) است. زماني که در بازسازي‌هاي کعبه، ابعاد خانه قدري کوچک‌تر از بناي ابراهيمي آن شد، براي حفظ ابعاد اصلي، فضاي عقب‌نشيني‌شده را با ساخت سکويي کم‌ارتفاع علامت‌گذاري کردند که «شاذَروان» ناميده شد و چون ملاک در طواف، حدّ اصلي کعبه است، فقها براي حصول شرط خروج طواف‌گزار از کعبه، طواف بر روي شاذروان را صحيح نمي‌دانند.
بنابراين، شاذروان همان سنگ مايلي است که بخش پاييني ديوار کعبه را تا روي زمين پوشانيده‌است، و همينطور بخشي که در مقابل حجر اسماعيل به صورت پلّهي ساخته شده‌است که بلندي آن از سطح زمين 20 سانتي‌متر و عرض آن 40 سانتي‌متر است. اين پله جايگاه مردمي است که براي نيايش و تضرع به درگاه الهي بر روي آن مي‌ايستند و سينه و شکم خود را بر کعبه قرار مي‌دهند و دستان را بر بالاي سر خود و بر ديوار کعبه مي‌گذارند. علت آن‌که در اين قسمت شاذروان قرار داده نشده اين است که در بناي ابراهيم، حجر اسماعيل جزو خانه کعبه بوده‌است که در ساختمان قريش به علّت کمبود مال حلال از خانه کاستند و بر حجر افزودند. همچنين در پايين درِ کعبه، شاذروان قرار داده نشده و به صورت پله‌اي صاف به طول 345 سانتي‌متر ساخته شده‌است که مردم در ملتزم بر آن مي‌ايستند و دعا و نيايش مي‌کنند. در بالاي شاذروان حلقه‌هاي از مس قرار دارد که در هنگام پايين آوردن جامه کعبه (کسوة الکعبه) لب جامه به اين حلقه‌ها مي‌بندند تا جامه استوار باشد.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهکعبه
کعبه
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کعبه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کعبه ، مکه ، زيارتگاه ، خانه خدا ، تاريخچه کعبه ، تاريخ ، نماز ، قبله