مسبی
هرم 8 وجهي خنوپس

هرم 8 وجهي خنوپس

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: سیما5862
اين داستاني است که همه دانسته هاي ما از حيات بر روي زمين را به چالش ميکشد. هرم بزرگ جيزه با هشت شاهکار مهندسي ساخته شده است. اول,سازندگان هرم جيزه در ابتدا محوطه اي به وسعت 6000 هکتار را تسطيح کردند. دوم,قطعه سنگهايي هر يک به وزن يک اتومبيل را تراش دادند. آنگاه130 قطعه سنگ گرانيت به وزن هر يک 17 تن را از 500مايلي به محل هرم منتقل کردند. قطعات سنگ را تا ارتقاع 210 پا (70 متر) بالا کشيدند که امروز هم براي مهندسين و سازندگان کار سختي است. سوم,هرم سه اتاق در ميان دارد و هر راهرويي به طول 300 فوت و عرض 3 فوت با دقت عجيبي به هر اتاق ميرسد. اين بنا با بيش از دو ميليون قطعه سنگ هر يک با شکل و اندازه اي متفاوت ساخته شده و همين تفاوت کار ساخت را مشکل تر ميکند. با اين وجود اتاق فوقاني با ديوارهايي کاملا عمودي و افقي ساخته شده است. دقت عمودي و افقي بودن ديوارهاي اين اتاق در حد يک پنجاهم اينچ است. و اين دقتي است که مايه حسرت و حيرت هر مهندس ساختمان دوره ماست. چهارم,اين هرم از در زلزله هايي دوام آورد که همه بناهاي اطرافش را کاملا تخريب کردند. پنچم, بنده هرم با دقت يک پانصدم درجه در جهت شمال قرار گرفته است. حتي تا قرن هفدهم نيز امکان دقتي چندين برابر کمتر از اين وجود نداشت. ششم, هرم بزرگ در حثقيقت 8 بدنه دارد. ساختن يک هرم هشت بدنه از هرم چهار بدنه بسياد مشکل تر است مخصوصا با دقت در حد ميلي متر ساخت اين هرم.اگر امروز قصد ساخت چنين بنايي را با اين دقت داشته باشم و همه ابزار کنترلي موجود را به خدمت بگيريم باز هم اين کار بسيار مشکل خواهد بود. هفتم, اين هرم به گفته مصرشناسان در 20 سال ساخته شده است. اگر هر 365 روز سال و هر روز به مدت 12 ساعت کار ساخت هرم ادامه داشته, بايد هر قطعه سنگ چند تني در دو و نيم دقيقه تراشيده, بلند و در محل نصب شده باشد.و هشتم اين که مصريان باستان که سازندگان اين هرم خوانده ميشوند تبه فولاد دسترسي نداشته اند و تمام بنا را با چکش فلزي و گويهاي سنگي گرانيتي ساخته اند.
مدارک مکتوب رمي و يوناني تنها تا 680 پيش از ميلاد را پوشش ميدهند و هر گونه مطلبي درباره وقايع پيش از آن تاريخ حدس و گماني بيش نيست. اين هرم به عنوان آرامگاه خئوپس شناخته ميشود ولي مدارکي دال بر صحت اين فرض وجود ندارد. پاپيروسها و ديوارنگاره ها توسط افراد مختلف قرائتهاي مختلف داشته اند و اطلاع دقيقي از محتوياتشان در دست نيست.
در دهه 60 ميلادي معبد ابو سمبل براي نجات از غرق شدن به محل ديگري منتقل شد.جابجا کردن 2200 قطعه سنگ اين هرم برخي به وزن 30 تن نزديک به 5 سال زمان برد و دستاورد مهندسي بزرگي براي زمان ما بود. اين زمان را با زمان ساخت هرم با بيش از دو ميليون قطعه سنگ مقايسه کنيد. ساخت هرم تيهوا تيواکان در مکزيک که تقريبا نصف هرم جيزه است 150 سال زمان برده است با اين حال مصر شناسان اصرار دارند که هرم جيزه در طول 20 سال ساخته شده است.دليلشان بر اين ادعا اين است که هرم مقبره خئوپس بوده است. اگر اين فرض را نپذيريم بايد کاربرد ديگري براي هرم وجود داشته باشد.
بناهاي ديگري نيز در مصر وجود دارند که با سنگهاي با اندازه و شکل ناهمگون ساخته شده اند ولي کسي دليل اين ناهمگوني را نميداند.درز اين سنگها چنان باريک و دقيق است که نمي توان يک تيغ ريش تراشي را درميان شکاف فرو برد. قرار گرفتن اين سنگها با اين دقت و بدون کمک سيمان و بتن براي مندسين امروز غير ممکن است . برخي متخصصين تصور ميکنند شکل سنگها به اين دليل با هم فرق ميکند که سنگها با ارزش بوده اند و از محلي دور آورده شده بودند بنا بر اين از همه قطعات با کمترين اتلاف سنگ استفاده شده است. اما اين فرضيه با بررسي راهروهاي اين بناها رد ميشود. نحوه قرار گيري و شکل و اندازه متفاوت هر يک از سنگهاي يک طرف هر راهرو مانند تصوير دقيق و متقارن سنگهاي ديوار مقابل هستند و اين به اين معني است که هدف خاصي از تفاوت شکل سنگها مد نظر بوده. اين تفاوت در شکل سنگها و درزهاي بسيار باريک کمک موثري در حفظ بنا از فشارهاي خارجي مانند زلزله بوده است
تصاويري که هنگام اعتدال بهاري و پاييزي از هرم بزرگ گرفته شده به خوبي هشت وجهي بودن آن را نشان ميدهد. برخي بر اين عقيده اند که هرم در آغاز 8 وجهي بوده و در اثر فرستايش4 وجهي شده اما ديکران با اين نظر مخالفند زيرا اگر فرسايش چنين اثري بر روي آن داشت خود هرم تا به حال دچار شکستگيهاي بزرگي شده بود.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره هرم 8 وجهي خنوپس نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: هرم 8 وجهي ، خنوپس ، هرم خنوپس ، هرم جيزه ، تاريخ ، مطلب تاريخي