مسبی
بمب هيدروژني

بمب هيدروژني

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: سیما5862
بمب هيدروژني يا بمب گرماهسته‌اي نام رايج وسايل انفجاري است که در آن‌ها از انرژي آزاد شده در فرآيند همجوشي هسته‌اي براي تخريب استفاده مي‌شود.
به دليل نياز به حرارت زياد براي شروع همجوشي، از يک بمب شکافت هسته‌اي به عنوان چاشني بمب هيدروژني استفاده مي‌شود. از اين بمب تا کنون به طور رسمي در جنگي استفاده نشده‌است اما قدرت تخريبي اين بمب 200 برابر يک بمب اتمي است .
ساز و کار:
در اين نوع بمب، با ايجاد يک انفجار اورانيومي يا پلوتونيومي، دمايي معادل چندين ميليون درجه سليسيوس ايجاد مي‌شود.ايزوتوپهاي هيدروژني که در بمب بکار رفته‌اند، تحت اين شرايط با يکديگر جوش مي‌خورند و به هليم تبديل مي‌شوند و در اين همجوشي، انرژي بسيار زيادي را آزاد مي‌سازند. بنابراين در اين نوع بمب، ترکيبي از شکاف هسته‌اي و همجوشي هسته‌اي بکار رفته‌است.بمب اتمي نسبتا کوچکي که شهر ژاپني هيروشيما را نابود کرد، قدرت انفجاري معادل20000 تن، تري‌نيتروتولوئن (تي‌ان‌تي)، که يک ماده انفجاري عادي امروزي است، داشت.در مقابل، بزرگترين بمب هيدروژني‌اي که تاکنون براي آزمايش، منفجر شده، معادل 50 مگاتن تي‌ان‌تي قدرت انفجاري داشته‌است.نام اين بمب بمب تزار بود که اتحاد جماهير شوروي آن را در سال 1961 آزمايش کرد. اين قدرت انفجاري 2500برابر قدرت انفجاري بمب هيروشيماست.
نحوه انفجار
براي انجام عمل پيوند بايد هسته دو اتم را به شدت به يکديگر برخورد نموده، تا با هم پيوند خورده و در هم ذوب شوند. اما دافعه الکترواستاتيکي بين دو هسته، مانع بزرگي در اين راه محسوب مي‌شود و در فواصل بينهايت نزديک اين دافعه فوق‌العاده زياد است. بنابراين بايستي به هسته‌ها آنقدر سرعت داد که از اين مانع عبور نمايند. مي‌دانيم که سرعت ذرات در هر گازي بستگي به درجه حرارت آن گاز دارد. پس کافي است درجه حرارت را آنقدر بالا ببريم تا سرعت لازم براي عبور از اين مانع بدست آيد. درجه حرارت لازم براي اين کار چندين ميليون درجه سانتيگراد است و چنين حرارتي در کره زمين وجود ندارد. اما اگر يک بمب اتمي در وسط توده‌اي از هسته‌هاي سبک منفجر شود، حرارت فوق العاده‌اي که از انفجار بمب حاصل مي‌شود، حرارت هسته‌هاي سبک را به قدري بالا مي‌برد که پيوند آنها را امکانپذير سازد. اين موضوع اساس ساختمان بمب حرارتي و هسته‌اي (ترمونوکلئور) مي‌باشد.
همانطوري که در کبريت عادي براي آتش گرفتن ابتدا فسفر موجود در آن بر اثر مالش محترق مي‌شود و آنگاه باروت را روشن مي‌سازد، در بمبهاي (حرارتي و هسته‌اي) نيز ابتدا يک بمب اتمي معمولي منفجر مي‌شود و در نتيجه انفجار توده‌اي از اجسام سبک را به حرارت فوق‌العاده‌اي مي‌رساند، بطوري که هسته‌هاي آنها به هم مي‌پيوندند و آنگاه انفجار مهيب‌تري انجام مي‌گيرد.
بعد از انفجار يک بمب اتمي معمولي، عمل سرد شدن به سرعت انجام مي‌گيرد. بنابراين، بايد فعل و انفعالاتي را در نظر گرفت که در آنها عمل پيوند به سرعت انجام گيرد. اگر يک بمب اتمي را در مخلوطي از دوتريوم و تريتيوم محصور کرده و مجموعه را در يک محفظه با مقاومت مکانيکي زياد قرار دهيم، پس ازانفجار بمب اتمي محيط مساعدي براي يک فعل و انفعال ترمونوکلئور (فعل و انفعال هسته‌اي گرمازا) بوجود مي‌آيد و در اثر آن عمل پيوند هسته‌ها انجام شده و هليوم بوجود مي‌آيد.
در نتيجه اين فعل و انفعال، حدود هفده ميليون الکترون ولت، انرژي آزاد مي‌شود. اين ميزان انرژِي نسبت به واحد وزن ماده قابل انفجار، در حدود چهار برابر انرژي است که از شکسته شدن اورانيوم حاصل مي‌شود. به عبارت ديگر در موقع پيوند هسته‌هاي دوتريم و تريتيوم، انرژي بيشتر بر واحد جرم نسبت به شکافته شدن هسته‌هاي اورانيوم رها مي‌شود.
بمب تزار:
بمب تزار نام مستعار بمب هيدروژني AN602 و قوي‌ترين بمب اتمي آزمايش شده تاکنون است. اين سلاح به نام‌هاي Kuz`kina Mat نيز شناخته شده است.
اين بمب توسط اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي طراحي شده و ميزان بازدهي آن را حدود 100 مگاتن تي‌ان‌تي پيش بيني کردند؛ ولي عملکرد واقعي بمب در آزمايش حدود 50 مگاتن، به منظور کاهش ذرات راديوکتيو بود. اين عملکرد يکي از موفق‌ترين تلاش ها براي کاهش ذرات راديواکتيو بود و اين بمب پاک‌‌ترين بمب هسته‌اي از نظر ذرات خطرناک راديواکتيو مي‌باشد که تاکنون ساخته شده‌است. تنها يک بمب از اين نوع ساخته و در تاريخ 30 اکتبر سال1961 در مجمع‌الجزاير نوايا زمليا آزمايش شد.
نمونه‌هاي باقي‌مانده از روکش بمب در موزه تسليحات هسته‌اي روسيه، ساروف (آرزاماس-16)، و موزه تسليحات هسته‌اي و مؤسسه تحقيقات فني فيزيک روسيه، سنژينسک (چليابينسک-70)، نگهداري مي‌شوند.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
بمب هيدروژني
بمب هيدروژني
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بمب هيدروژني نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بمب ، بمب هيدروژني ، ساخت بمب ، بمب گرما هسته اي ، خبر علمي ، بمب باران ، جنگ