مسبی
جنگ هاي صليبي

جنگ هاي صليبي

ویرایش: 1391/7/21
نویسنده: سیما5862
جنگ‌هاي صليبي به زنجيره‌اي از جنگ‌هاي مذهبي گفته مي‌شود که به دعوت پاپ توسط شاهان و نجباي اروپايي داوطلب براي بازپس‌گيري سرزمين‌هاي مقدس از دست مسلمانان برافروخته‌شد. صليبيان از جاي‌جاي اروپاي غربي در جنگ‌هايي مجزا بين سال‌هاي 1095 تا 1291 شرکت‌داشتند. جنگ‌هاي مشابهي نيز در شبه‌جزيره ايبري و شرق اروپا تا قرن15 ميلادي برپا بود. مبارزان صليبي يا به اختصار صليبيان مسيحيان کاتوليکي بودند که بر عليه مسلمانان و مسيحيان ارتدوکس در قلمرو روم شرقي و در ابعاد کوچکتر با اسلاوهاي و بالتهاي پگان، مغولها، و خوارج مسيحي جنگيدند؛ گرچه در بازه‌هايي مسيحيان ارتدوکس با آنها متحد شده، برعليه مسلمانان مي‌جنگيدند. صليبيان توسط پاپ مورد تکريم قرار گرفته و آمرزيده‌مي‌شدند.
صليبيان در ابتدا با هدف بازپس‌گيري اورشليم و سرزمين‌هاي مقدس از دست مسلمانان شروع به جنگ کردند و مبارزات آنها در حقيقت پاسخي بود به درخواست رهبران امپراتوري روم شرقي براي جلوگيري از پيشروي ترکان سلجوقي در آناتولي. همچنين، عبارت جنگ‌هاي صليبي براي توصيف مبارزاتي همزمان و پس از آن در قرن16 به کار مي‌رود که در خارج از شام به دلايل مختلف مذهبي، اقتصادي و سياسي معمولا بر عليه پگانها و خوارج مسيحي و افراد تکفير شده انجام‌شد. رقابت‌ها بين مراکز قدرت مسيحي و مسلمان گهگاه منجر به اتحاد بين جناحهاي مذهبي در برابر مخالفان خود شد، مانند اتحاد مسيحيان با سلجوقيان روم در جنگ صليبي يکم.
صليبيان در ابتدا موفقيت‌هاي موقتي داشتند، اما سرانجام از سرزمين‌هاي مقدس بيرون رانده‌شدند. بااين حال جنگ‌هاي صليبي تاثيرات سياسي، اقتصادي و اجتماعي مهمي بر اروپا گذاشت. به‌خاطر درگيري‌هاي دروني بين شاهان و مراکز قدرت مسيحي برخي از جنگ‌هاي صليبي از هدف اوليه‌شان منحرف شدند، مانند جنگ صليبي چهارم که به غارت قسطنطنيه مسيحي و تقسيم امپراتوري بيزانس بين جمهوري ونيز و صليبيان انجاميد. جنگ صليبي ششم نخستينين جنگي بود که بدون دعاي و اجازه رسمي پاپ آغاز شد. جنگ‌هاي هفتم، هشتم و نهم به پيروزي مملوک‌ها و حفصيان انجاميد و جنگ نهم پايان‌بخش جنگ‌هاي صليبي در خاورميانه بود.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهجنگ هاي صليبي
جنگ هاي صليبي
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره جنگ هاي صليبي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مطالب تاريخي ، جنگهاي صليبي ، تاريخ ، جنگ ، مبارزه هاي صليبي ،