مسبی
راز يخ نزدن خون جانوران قطبي در چيست؟

راز يخ نزدن خون جانوران قطبي در چيست؟

ویرایش: 1391/7/19
نویسنده: آسوک
چت با صاحب مقاله: آسوک
دانشمندان کانادايي به کمک ترکيب اشعه ايکس و انکسار نوتروني به دنبال کشف چگونگي زندگي حيوانات قطبي و يخ نزدن خون آن ها، نحوه عملکرد بدن آن ها را توضيح مي دهند.


با انجام اين تحقيقات دانشمندان دريافتند که پروتئين زيستي ضد يخ زدگي (Biological antifreeze proteins) (AFP)، که در خون موجودات قطبي وجود دارد، به کريستال هاي يخ چسبيده و مانع رشد آن ها مي شود و به اين ترتيب از بدن حيوان در مقابل يخ زدگي و مرگ محافظت مي شود.


به گفته ماتيو بلکلي (Matthew Blakeley) يکي از اعضاي اين تيم تحقيقاتي، عملکرد اين پروتئين به گونه اي است که به مولکول هاي آب نمي چسبد چرا که با جذب آب بدن جانور باعث مرگ آن مي شود.


پيش از اين، دانشمندان به کمک اشعه ايکس دريافتند که سطح پروتئين AFP، از دندانه‌هاي ريزي که آب را به خود مي کشد پوشيده شده است.


اين گروه تحقيقاتي اکنون با استفاده از انکسار نوتروني و آزمايش بر روي مولکول هاي آب متوجه شدند که در زنجيره هاي حلقه مانند اين مولکول ها، فضايي خالي وجود دارد که پروتئين با اشغال آن فضا از چسبيدن کريستال هاي يخ به يکديگر جلوگيري مي کند.

به گفته دانشمندان دانشگاه کوئين کانادا، از اين خاصيت مي توان در انواعي از درمان تومورهاي سرطاني که با فريز کردن آن ها انجام مي شود ديگر نسوج بدن بيمار را از يخ زدگي محافظت کرد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راز يخ نزدن خون جانوران قطبي در چيست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: حيوانات ، راز ، يخ نزدن ، دانشمندان ، اشعه ، زندگي ، کشف ، اشعه ايکس ، قطبي ، خون