مسبی
نکاتي براي بهبود کبد چرب

نکاتي براي بهبود کبد چرب

ویرایش: 1391/7/19
نویسنده: سیما5862

پيشگيري از تجمع چربي‌ها در کبد:
نوشيدن چاي سبز يا استفاده از عصاره اين گياه دارويي تاثير زيادي در پيشگيري از تجمع و رسوب چربي‌ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه مي‌تواند به تسريع روند درماني کبد چرب نيز کمک کند. افرادي که احتمال و استعداد ابتلا به اين بيماري در آنها زياد است مانند افراد چاق و کم‌تحرک مي‌توانند با گنجاندن چاي سبز در رژيم غذايي روزانه خود از ابتلا به اين بيماري پيشگيري کنند، به شرط آنکه در کنار نوشيدن چاي سبز، رژيم غذايي سرشار از سبزيجات و ميوه‌ها را در برنامه غذايي خود بگنجانند.
کاهش جذب چربي با خارمريم:
اين گياه از آنجا که ترکيبي به نام سيلي‌مارين دارد، مي‌تواند در کاهش ميزان جذب چربي به ويژه چربي بد (LDL)، تري‌گليسيريد و کاهش جذب کلسترول‌موثر باشد.به همين دليل بسياري از درمانگران، اين گياه را از جمله موثرترين‌ گياهان دارويي براي درمان کبد چرب مي‌شناسند و مصرف دمنوش يا خشک اين گياه همراه غذا را در اين زمينه موثر مي‌دانند. مصرف اين گياه با مشورت متخصص طب سنتي مي‌تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت توليد دوباره سلول‌هاي کبدي را افزايش دهد.
با زنجبيل متابوليسم بدن را افزايش دهيد:
افرادي که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبيل استفاده مي‌کنند، مي‌توانند از خواص درماني آن در افزايش ميزان متابوليسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربي‌ها بهره‌مند شوند. براي اين منظور مي‌توانيد يک تکه زنجبيل را درون يک کاسه ماست رنده كرده و آن را بعد از صرف وعده‌هاي غذايي ميل کنيد. به اعتقاد برخي از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان نوشيدن دمنوش زنجبيل نيز در کنترل بيماري‌هاي کبد به ويژه کبد چرب موثر است. نوشيدن اين دمنوش مي‌تواند به کاهش جذب چربي در اطراف کبد کمک کرده و مانع از ابتلاي افراد مستعد به اين بيماري شود. مصرف دمنوش زنجبيل يا ماست کم‌چرب حاوي زنجبيل به ويژه در وعده‌هايي که غذاي چرب خورده‌ايد بسيار اهميت دارد.
آبليمو را فراموش نکنيد:
نوشيدن يک ليوان آب که در آن عصاره يک ليموترش تازه وجود دارد در آغاز روز مي‌تواند بهترين دارو براي پيشگيري از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که ليمو سرشار از ويتامين C است و به عنوان يک آنتي‌اکسيدان مي‌تواند نقش موثري در هضم و جذب مواد مفيد در بدن داشته باشد، قابليت زيادي در پيشگيري و درمان کبد چرب دارد.
از زردچوبه غافل نشويد:
به تازگي محققان دانشگاه «سنت لوئيس» از تاثير زردچوبه بر کنترل بيماري کبد چرب در افراد چاقي که به اين بيماري مبتلا هستند خبر داده‌اند. بر اساس اين تحقيقات مشخص شده، افرادي که از زردچوبه به عنوان يک چاشني در برنامه روزانه خود استفاده مي‌کنند کبد مقاوم‌تري در برابر ابتلا به بيماري کبد چرب دارند و احتمال ذخيره شدن ذرات چربي در کبد آنها کمتر است. از اين رو اين محققان به مردم توصيه مي‌کنند مصرف زردچوبه را به عنوان يک ادويه موثر و درمانگر در برنامه هفتگي و حتي روزانه خود بگنجانند.
عرقيات گياهي بنوشيد:
عرق گياهي شاه‌تره، خارشتر و کاسني از جمله داروهاي گياهي موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار مي‌آيند. اين نوشيدني‌هاي گياهي از آنجا که طبعي سرد و تر دارند موجب کاهش ميزان کلسترول خون مي‌شوند و در عين حال به پاکسازي کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک مي‌کنند.به اعتقاد درمانگران، نوشيدن يك تا 2 ليوان ازيکي از عرقيات شاه‌تره، کاسني و خارشتر يا ترکيبي از آنها مي‌تواند تاثير زيادي در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي کبد به ويژه کبد چرب و سيروز کبدي داشته باشد و احتمال ابتلا به اين بيماري‌ها را به صفر بر


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نکاتي براي بهبود کبد چرب
نکاتي براي بهبود کبد چرب
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


مریم ص (11:30   1392/5/8)

توضیحات خوب بود ولی ای کاش میزان مصرف دارو گیاهی رو میگفتید و راجب چربی کبد گرید دو هم اطلاعاتی میدادید کد: 429


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نکاتي براي بهبود کبد چرب نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ناراحتي کبدي ، کبد چرب ، مشکل کبد ، غذاهاي مفيد براي کبد ، بهبود کبد ، درمان کبد چرب