مسبی
در دانشگاه اين چيزها را به شما نمي گويند

در دانشگاه اين چيزها را به شما نمي گويند

ویرایش: 1391/7/23

برخلاف تصور بسياري از افراد، دانشگاه همه چيز را راجع به کار و حرفه و بازار به ما نخواهد آموخت. در واقع بسياري از دانشجويان درس ها را تنها به صورت نظري مي آموزند و وقتي فارغ التحصيل مي شوند از آمادگي لازم براي ورود به عرصه کار برخوردار نيستند.

در اينجا به چند واقعيت مي پردازيم که آنها را در دانشگاه نمي آموزيم، و تنها بر اثر تجربه و رويارويي با واقعيت کار به آنها پي مي بريم:

1. مجبور نيستيد خود را به رشته اي که خوانده ايد محدود کنيد.

اگر رشته تحصيلي شما در دانشگاه روزنامه نگاري بوده است،مطمئنا با توجه به مهارت هاي ارتباطي قدرتمندي که در دانشگاه کسب کرده ايد، مي توانيد در شغل هايي مانند بازاريابي، مسئول روابط عمومي و غيره موفق باشيد. اين شغل ها به تجربه شما خواهند افزود.


2. بسياري از کارفرمايان اهميت چنداني براي مدرک شما قائل نيستند.

کارفرمايان زيادي وجود دارند که اهميتي نمي دهند کجا درس خوانده ايم يا رشته مان چه بوده است. آنچه براي آنها مهم است مهارت هاي ماست، اينکه چقدر در کار موردنظرمان مهارت داريم. تجربه نيز يکي از عواملي است که کارفرمايان به آن اهميت مي دهند. وقتي از دانشگاه فارغ التحصيل مي شويم، تجربه کار نداريم در چنين شرايطي کارآموزي و فعاليت هاي داوطلبانه راهي براي کسب تجربه هستند.


3. بعضي کارفرمايان حتي از شما مدرک نمي خواهند.

براي بسياري از مديران مهارت، تجربه و استعداد مهم تر از مدرک دانشگاهي است. اگرچه مدرک دانشگاهي مسلما در موفقيت افراد موثر است، ولي جاده موفقيت تنها از دانشگاه نمي گذرد.


4. شغل هايي وجود دارد که به رشته شما مربوطند ولي هرگز نامشان را هم نشنيده ايد.

همه دانشجويان در طول تحصيلات خود با شغل هاي مربوط به رشته تحصيلشان آشنا مي شوند و به آنها فکر مي کنند، ولي دامنه شغل هاي مربوط به يک رشته گسترده تر از چيزي است که فکر مي کنيم.

5. نمره ها مهم نيستند.

احتمال اينکه کارفرما از شما کارنامه بخواهد تا نمره هايتان را چک کند بسيار کم است.

6. اهميت روابط را فراموش نکنيد.

از روابط خود با دوستان و ساير فارغ التحصيلان نهايت استفاده را ببريد. با آنها مشورت کنيد و از آنها در مورد فرصت هاي شغلي بپرسيد. با استادان خود صحبت کنيد و از آنها مشاوره بخواهيد.


7. بعضي رشته ها پول سازترند.

اگر درآمد برايتان مهم است، دقت کنيد رشته تحصيلي خود را تنها بر حسب علاقه خود انتخاب نکنيد.


8. دانشگاه شما را براي يک شغل آماده نمي کند.

آنچه شما را براي کار آماده مي کند دانشگاه نيست، بلکه تجربه است. و البته براي يافتن يک شغل به تجربه نياز داريم.
9. کارفرمايان آموزش به شما را وظيفه خود نمي دانند.

دقيقا به همين دليل است که اکثر آنها تمايلي به استخدام کساني که تازه از دانشگاه فارغ التحصيل شده اند ندارند. بنابراين به خودتان لطفي بکنيد و در طول دوران تحصيل يک يا دو دوره کارآموزي بگذرانيد تا بعد از فارغ التحصيلي ديگر نگران تجربه کاري نباشيد.


10. اشکالي ندارد اگر نظرتان عوض شود.

بسياري از فارغ التحصيلان پس از فارغ التحصيلي، ورود به عرصه کار يا حتي در بدو ورود به دانشگاه به اين نتيجه مي رسند که اين آن چيزي نيست که مي خواسته اند. لزومي ندارد همه چيز را از اول شروع کنيد و در رشته ديگري تحصيل کنيد، کافي است ذهنتان را باز کنيد و به گزينه هاي ديگري فکر کنيد که به رشته تحصيليتان مربوط هستند.


منبع: مجله اينترنتي برترين ها
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره در دانشگاه اين چيزها را به شما نمي گويند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دانشگاه ، شغل ، كارفرما