مسبی
بازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست

بازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست

ویرایش: 1396/1/2

بر خلاف تصور عموم،بازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست!مقوله‌ي بازاريابي به چهار بخش اصلي تقسيم مي‌شود که به 4Ps، آميخته‌ي بازاريابي (Marketing mix)مشهور است:
1) محصول
2) قيمت‌گذاري: فرآيند وضع قيمت (و يا تخفيف) بر محصول را شامل مي‌شود.
3) ترويج: شامل تمام فعاليت‌هاي تبليغاتي، آگهي‌ها، شعارها، جوايز و ساير روش ‌هاي گوناگون براي ترويج محصول، نام و نشان تجاري و شرکت است.
4) مکان، توزيع و حمل و نقل
بازارياب‌ها براي ارزيابي خواسته‌هاي مصرف کنندگان و شناسايي محصولاتي که مصرف‌کنندگان براي به دست آوردن‌ آن‌ها حاضرند پول بپردازند، نيازمند تحقيقات بازاريابي هستند.
سر فصل‌هاي اصلي بازاريابي
مباني بازاريابي، استراتژي‌هاي بازاريابي، مديريت بازاريابي، مديريت محصول،قيمت‌گذاري، ترويج، توزيع، بازايابي مستقيم، رفتار مصرف‌کننده، تحقيقات بازاريابي، بازايابي خدمات، بازاريابي الکترونيک، تکامل و گسترش تدريجي بازاريابي.
مباني بازاريابي؛ مفاهيم پايه مصرف‌کننده:
در علوم اقتصادي به مجموعه افراد يک جامعه، خانواده‌ها و همه‌ي کارگزاران اقتصادي که کالاها و خدمات توليد شده در يک اقتصاد را مصرف مي‌کنند، ”مصرف‌کننده “ گفته مي‌شود. اگر چه اين اصطلاح شامل تک تک افراد يک محدوده‌ي سياسي - جغرافيايي مي‌شود، به همان‌ نسبت که يک اصطلاح اقتصادي‌است، سياسي نيز هست. در نظريه‌ي استاندارد اقتصاد کلان، فرض براين است که مصرف‌کننده‌ي کالا و خدمات، بودجه‌اي را که براي مخارج خود درنظر مي‌گيردبراي خريد کالاها و خدمات صرف مي‌کند. روشن است که مصرف‌کننده در يک برخورد عقلاني، براي رسيدن به مطلوب‌ترين نقشه‌ي خريد، اين بودجه را براساس اولويت‌ها و ترجيحات مورد نظر خرج خواهد کرد.در الگو‌هاي زماني رفتارمصرف‌کننده، ممکن است بخشي از بودجه صرف سرمايه گذاري‌هاي بلند مدت در جهت کسب سود بيشتر در دوره‌هاي زماني آينده شود.
1 مشتري:مشتري عبارت است از کسي که چيزي را از يک بنگاه اقتصادي يا يک سازمان مي ‌خرد يا اجاره مي‌کند.
مشتريان را به دو گروه اصلي مي توان طبقه بندي کرد:
1) مشتريان داخلي: افرادي را شامل مي‌شوند که در بخش‌ها و شعبه‌هاي مختلف يک سازمان مشغول به کارند
2) مشتريان خارجي: بنگاه‌هاي اقتصادي با نيازها و فرهنگ‌هاي مختلف، بازرگانان، خانواده‌ها و تمام گروه‌هايي که به يک سازمان پول پرداخت مي‌کنند و کالا يا خدمات آن سازمان را مي‌خرند، مشتريان خارجي راتشکيل مي‌دهند.


2 نيازها و انتظارات:
مشتريان نيازها و انتظاراتي دارند که لازم است از جانب سازمان‌ها در نظر گرفته شود.
ـ نياز يعني آن‌چه که مشتري به برآورده شدن احتياج دارد، مانند اتومبيل و بيمه با قيمت پايين.
ـ انتظار يعني چيزي که مشتري به طور حتم نيازمند آن نيست اما توقع دارد که آن را داشته باشد.

3 ارزش زماني مشتري يا CLV:
توجه به ارزش مشتري در طول دوره ارتباط با شرکت يا بنگاه اقتصادي، يکي ازاصول بلند مدت بازايابي است که در اصطلاح ارزش زماني مشتري ناميده مي‌شود.توجه اين نکته که آيا مشتري در همين مدت، از کالاها و خدمات شرکت‌هاي مشابه و رقيب هم استفاده کرده است يا خيراز ضروريات اين اصل بازاريابي است.
4 مديريت تجربه‌ي مشتري يا CEN :
فرآيندي است که همه‌ي تجربيات مشتري از يک محصول يا يک شرکت را زير نظردارد و آن را به صورت استراتژيک مديريت مي‌کند. بدين منظور از رويکردهايي متفاوت هم‌چون نام و نشان تجاري، تنوع محصول، بخش‌بندي بازار و روابط عمومي بازايابي، شامل مديريت روابط عمومي مشتري (CRM) و رضايت‌مندي مشتري استفاده مي‌شود.


منبع: ماهنامه عصر تبليغات و بازاريابي
امتیاز دهی به مقالهبازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست
بازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بازاريابي تنها تبليغات و ترويج نيست نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بازاريابي ، تبليغات ، محصول ، بازاريابي الکترونيک ، مباني بازاريابي ، اوب سايت ، تبليغات ، بازاريابي ، بازاريابي ، موفقيت ، کار آفريني ، مشتري ، کسب و کار ، بازاريابي اينترنتي ، تبليغ