مسبی

بازاریابی تنها تبلیغات و ترویج نیست

17 مهر 91 ساعت 13:19
بازاریابی تنها تبلیغات و ترویج نیست

بر خلاف تصور عموم،بازاریابی تنها تبلیغات و ترویج نیست!مقوله‌ی بازاریابی به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود که به 4Ps، آمیخته‌ی بازاریابی (Marketing mix)مشهور است:
1) محصول
2) قیمت‌گذاری: فرآیند وضع قیمت (و یا تخفیف) بر محصول را شامل می‌شود.
3) ترویج: شامل تمام فعالیت‌های تبلیغاتی، آگهی‌ها، شعارها، جوایز و سایر روش ‌های گوناگون برای ترویج محصول، نام و نشان تجاری و شرکت است.
4) مکان، توزیع و حمل و نقل
بازاریاب‌ها برای ارزیابی خواسته‌های مصرف کنندگان و شناسایی محصولاتی که مصرف‌کنندگان برای به دست آوردن‌ آن‌ها حاضرند پول بپردازند، نیازمند تحقیقات بازاریابی هستند.
سر فصل‌های اصلی بازاریابی
مبانی بازاریابی، استراتژی‌های بازاریابی، مدیریت بازاریابی، مدیریت محصول،قیمت‌گذاری، ترویج، توزیع، بازایابی مستقیم، رفتار مصرف‌کننده، تحقیقات بازاریابی، بازایابی خدمات، بازاریابی الکترونیک، تکامل و گسترش تدریجی بازاریابی.
مبانی بازاریابی؛ مفاهیم پایه مصرف‌کننده:
در علوم اقتصادی به مجموعه افراد یک جامعه، خانواده‌ها و همه‌ی کارگزاران اقتصادی که کالاها و خدمات تولید شده در یک اقتصاد را مصرف می‌کنند، ”مصرف‌کننده “ گفته می‌شود. اگر چه این اصطلاح شامل تک تک افراد یک محدوده‌ی سیاسی - جغرافیایی می‌شود، به همان‌ نسبت که یک اصطلاح اقتصادی‌است، سیاسی نیز هست. در نظریه‌ی استاندارد اقتصاد کلان، فرض براین است که مصرف‌کننده‌ی کالا و خدمات، بودجه‌ای را که برای مخارج خود درنظر می‌گیردبرای خرید کالاها و خدمات صرف می‌کند. روشن است که مصرف‌کننده در یک برخورد عقلانی، برای رسیدن به مطلوب‌ترین نقشه‌ی خرید، این بودجه را براساس اولویت‌ها و ترجیحات مورد نظر خرج خواهد کرد.در الگو‌های زمانی رفتارمصرف‌کننده، ممکن است بخشی از بودجه صرف سرمایه گذاری‌های بلند مدت در جهت کسب سود بیشتر در دوره‌های زمانی آینده شود.
1 مشتری:مشتری عبارت است از کسی که چیزی را از یک بنگاه اقتصادی یا یک سازمان می ‌خرد یا اجاره می‌کند.
مشتریان را به دو گروه اصلی می توان طبقه بندی کرد:
1) مشتریان داخلی: افرادی را شامل می‌شوند که در بخش‌ها و شعبه‌های مختلف یک سازمان مشغول به کارند
2) مشتریان خارجی: بنگاه‌های اقتصادی با نیازها و فرهنگ‌های مختلف، بازرگانان، خانواده‌ها و تمام گروه‌هایی که به یک سازمان پول پرداخت می‌کنند و کالا یا خدمات آن سازمان را می‌خرند، مشتریان خارجی راتشکیل می‌دهند.


2 نیازها و انتظارات:
مشتریان نیازها و انتظاراتی دارند که لازم است از جانب سازمان‌ها در نظر گرفته شود.
ـ نیاز یعنی آن‌چه که مشتری به برآورده شدن احتیاج دارد، مانند اتومبیل و بیمه با قیمت پایین.
ـ انتظار یعنی چیزی که مشتری به طور حتم نیازمند آن نیست اما توقع دارد که آن را داشته باشد.

3 ارزش زمانی مشتری یا CLV:
توجه به ارزش مشتری در طول دوره ارتباط با شرکت یا بنگاه اقتصادی، یکی ازاصول بلند مدت بازایابی است که در اصطلاح ارزش زمانی مشتری نامیده می‌شود.توجه این نکته که آیا مشتری در همین مدت، از کالاها و خدمات شرکت‌های مشابه و رقیب هم استفاده کرده است یا خیراز ضروریات این اصل بازاریابی است.
4 مدیریت تجربه‌ی مشتری یا CEN :
فرآیندی است که همه‌ی تجربیات مشتری از یک محصول یا یک شرکت را زیر نظردارد و آن را به صورت استراتژیک مدیریت می‌کند. بدین منظور از رویکردهایی متفاوت هم‌چون نام و نشان تجاری، تنوع محصول، بخش‌بندی بازار و روابط عمومی بازایابی، شامل مدیریت روابط عمومی مشتری (CRM) و رضایت‌مندی مشتری استفاده می‌شود.
بازاریابی تنها تبلیغات و ترویج نیست
منبع: ماهنامه عصر تبليغات و بازاريابي
لطفا رای دهید (0 رای)
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بازاریابی تنها تبلیغات و ترویج نیست نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بازاريابي ، تبليغات ، محصول ، بازاريابي الکترونيک ، مباني بازاريابي ، اوب سايت ، تبليغات ، بازاريابي ، بازاريابي ، موفقيت ، کار آفريني ، مشتري ، کسب و کار ، بازاريابي اينترنتي ، تبليغ