مسبی
راز چراغ سبز خاتمي و نهضت آزادي به يکديگر

راز چراغ سبز خاتمي و نهضت آزادي به يکديگر

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: mehdi098
چت با صاحب مقاله: mehdi098
آيا خاتمي فراموشکار شده؟!
راز چراغ سبز خاتمي و نهضت آزادي به يکديگر
خاتمي با تمام رفتارهايي که عوام عبارت "با دست پس زدن و با پا پيش کشيدن" را براي آن بکار مي‌برند اما بالاخره مجبور خواهد بود که ميان نظام و خواسته‌هاي اپوزيسيون؛ فقط يک گزينه را انتخاب کند.

صحبت‌هاي خاتمي پيرامون تغيير موضعش نسبت به نهضت آزادي در حالي بيان شد که بايد اذعان کرد مسئله "تغيير موضع" در ميان چهره‌هاي اردوگاه اصلاحات، گزينه چندان تازه‌اي نيست و پيش از اين نيز چهره‌هاي همچون اکبر گنجي، ميرحسين موسوي، رجبعلي مزروعي، عطاءالله مهاجراني و ... نيز بوده‌اند که بعنوان چهره‌هاي اصلاح‌طلب؛ از گذشته خود اعلام برائت کرده‌ و البته در گامي فراتر از خاتمي، به آغوش بيگانگان نيز خزيده‌اند.

دردسر "تذبذب" اما همواره فقط بصورت "ايذاء سياسي نسبت به نظام"، گريبانگير جبهه اصلاحات نبوده است و مواردي مثل رأيي که خاتمي در 12 اسفندماه سال 90 و در جريان انتخابات مجلس به صندوق انداخت نيز توبه‌اي نصفه و نيمه بود که از سمت ديگر گريبان اصلاحات‌ را گرفت.

توبه‌اي که البته از زبان عبدالواحد موسوي لاري در گفت‌وگو با هفته‌نامه آسمان با اين مضمون تعبير شد که "مگر بنا بود ايشان رأي ندهد؟!" ضمن اينکه برخي جوانان! انتظاراتي دارند که فوق تمکن مديران اصلاحات است و بزرگان جبهه اصلاحات (منظور خاتمي است!) نمي‌توانند آنها را برآورده کنند.

موسوي لاري از اين حقيقت نيز در مصاحبه خود رونمايي مي‌کند که خاتمي براي اين رأي خود را در يک شعبه اخذ رأي در دماوند به صندوق انداخت که بتواند اعتراض خود در زمينه انتخابات را به نظام اعلام کند.

*چراغ سبز خاتمي/چراغ سبز ابراهيم يزدي

سناريوي چراغ سبز خاتمي به نهضت آزادي‌ها اما پرده ديگري هم داشت.

ابراهيم يزدي، شخصي که مشهور است دبير کل اين گروه منحلّه است اخيراً نامه‌اي سرگشاده به خاتمي نوشته است.

يزدي در نامه خود ضمن تعريف و تمجيد از خاتمي از عبارتي به نام "بحرا‌هاي پيش رو" نام مي‌برد و خواستار نقش‌آفريني خاتمي در اين رخدادها مي‌شود.وي همچنين با کنايه به خاتمي مبني بر اينکه بسياري از دانشجويان پيرو خط امام! به دليل ترويج آرمان‌هايي که روزگاري نهضت آزادي داعيه‌دار آنها بود امروز در زندان به سر مي‌برند؛ خطاب به رئيس دولت اصلاحات مي‌نويسد:

"دولت موقت، نهضت آزادي ايران، و در راس آن‌ها، زنده ياد مهندس بازرگان پيشرو و پيشگام نهضت اصلاح طلبي و اعتراض به انحرافات انقلاب محسوب مي‌شوند."

فرد منتسب به نهضت منحلّه آزادي همچنين با تأکيد بر اصلاح ساختار قانوني اساسي ايران به يگانه مفهوم طرح شده در صحبت‌ها و دستنوشته‌هاي اينروزهاي مردان اردوگاه اصلاحات؛ يعني "گفتگو، مفاهمه و مسالمه" تاکيد مي‌کند و مي‌نويسد:

"در شرايط کنوني نيز نويسنده اين سطور باور دارد که تغييرات تدريجي و مسالمت آميز در چارچوب قانون و شيوه‌هاي اصلاحي، براي تغيير در ساختار حقيقي و نه ساختار حقوقي، کم هزينه‌ترين و تنها راه نيل به دمکراسي در ايران است."

اين تاکيدات و اشارت‌ها پيرامون قانون اساسي اما در حالي صورت مي‌گيرد که شخص يزدي در سطوري قبل‌تر در همين نامه جمله‌اي موهوم را مي‌نويسد و سپس عبارت‌هاي نوشته شده در بالا را آورده است.

آن جمله اينست:

"نهضت آزادي ايران با پيوند زدن نظريه فقهي ولايت فقيه به جمهوري اسلامي موافق نيست."

*مردي که اپوزيسيون فقط براي او نامه مي‌نويسد!
منبع:
www.shahrekhabar.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راز چراغ سبز خاتمي و نهضت آزادي به يکديگر نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خاتمي ، يزدي ، نهضت آزادي ، فتنه ، انحراف ، اغتشاش ، اصلاحات