مسبی
خورش اسفناج و نعناع

خورش اسفناج و نعناع

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا

با مصرف اين غذا...

فشارخون خود را تنظيم كنيد
از بروز كم‌خوني در كودكان خود پيشگيري كنيد
مانع از رسوب پلاك‌ها در ديواره عروق خوني شويد
كلسترل بد خون خود را كاهش دهيد
كندي حركت روده‌ها را بهبود بخشيد

مواد لازم :


سينه مرغ: 600 گرم
اسفناج: 100 گرم
نعناع: 100 گرم
روغن زيتون: 3 قاشق غذاخوري
آبليمو: 2 قاشق غذاخوري
پياز: يك عدد خردشده
فلفل سبز: 2 عدد خردشده
آب مرغ: يك‌ليوان
نمك و فلفل: به ميزان لازم
دستور پخت

پيش از هر چيز سينه مرغ را آب‌پز كنيد. پس از آماده‌شدن آن يك ليوان از آب ‌مرغ را كنار بگذاريد و مرغ را در ظرف ديگر قرار داده و آن را رشته‌رشته يا قطعه‌قطعه كنيد.


پياز خردشده را با روغن زيتون به‌مدت 3‌تا 4دقيقه تفت دهيد تا نرم شود. سپس آب مرغي را كه كنار گذاشتيد به آن اضافه كرده و اجازه دهيد با حرارت كم ‌آب مرغ به نقطه جوش برسد و بجوشد.


در اين مرحله فلفل سبز، اسفناج و نعناع خردشده را به آب مرغ اضافه كنيد و مرغ‌ها را به محتويات قابلمه اضافه كنيد. در قابلمه را بگذاريد و اجازه دهيد خورش براي مدت 25 دقيقه روي حرارت متوسط بماند.


در 5دقيقه انتهايي نمك و فلفل را به ميزان لازم به خورش اضافه كنيد. با چشيدن خورش مي‌توانيد با دقت بيشتري نمك، فلفل و آبليمو را به آن اضافه كنيد تا خورش را به‌خوبي مزه‌دار كنيد.
اين خورش را مي‌توانيد به تنهايي يا در كنار برنج براي اعضاي خانواده‌تان سرو كنيد

نکته


1. به جاي استفاده از اسفناج مي‌توانيد از ترخون يا ريحان نيز براي تهيه اين خورش استفاده كنيد و از خواص منحصر به فرد آن بهره‌مند شويد.

2. مصرف اسفناج در سبد غذايي خانواده مي‌تواند به درمان كندي حركت روده‌ها در بدن كمك كند. علاوه بر اين اسفناج از جمله گياهان دارويي است كه توسط درمانگران طب سنتي چين به‌عنوان يك غذاي دارويي در درمان بيماران مبتلا به ديابت و افرادي كه دچار خستگي، ضعف و سرگيجه هستند نيز تجويز و توصيه مي‌شود.

اگر از درد معده خسته ايد


افرادي كه مبتلا به خونريزي معده يا زخم‌هاي معده هستند، مي‌توانند با گنجاندن اسفناج در سبدغذايي خود به بهبود هر چه سريع‌تر بيماريشان كمك كنند. اين توصيه درمانگران طب سنتي چين است كه مصرف اسفناج را سه تا چهار بار در طول هفته به مخاطبان خود توصيه مي‌كنند.


اگر شما نيز در گروه افرادي هستيد كه از ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش رنج مي‌بريد يا دچار كم‌خوني هستيد، به راحتي مي‌توانيد با تهيه خورش اسفناج و نعناع به درمان كم‌خوني خود با اصلاح رژيم غذايي‌تان بپردازيد. علاوه بر اين با گنجاندن خورش اسفناج و نعناع به سبد غذايي خانواده‌تان در فصل تابستان مي‌توانيد از بروز كم‌خوني ميان اعضاي خانواده‌تان پيشگيري كنيد.


درمان نفخ و بي‌حوصلگي با نعناع


يكي از خواص معجزه‌آساي نعناع خاصيت آرامش‌‌بخشي و نشاط‌آوري آن است. مصرف اين سبزي در طول


فصل تابستان به‌صورت تازه به اعضاي خانواده كمك مي‌كند تا در روزهاي گرم اين فصل كه آستانه تحمل افراد كمتر مي‌شود و زودتر در موقعيت خشم و عصبانيت قرار مي‌گيرند با صبر بيشتري از كنار گرمي هوا، كلافگي‌هاي روزانه ناشي از گرما، استرس‌ها و تنش‌هاي روزمره عبور كنند.


علاوه بر اين استفاده از يكي از خوشبو‌ترين و خوش‌طعم‌ترين گياهان دارويي در خورش موجب تنظيم فشارخون در افراد ميانسال و كهنسال شده و براي درمان نفخ معده نيز بسيار مناسب است.


از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي پيشگيري كنيد

براساس ديدگاه درمانگران طب هندي، پياز يكي از مفيدترين سبزيجات براي پيشگي


منبع:

http://www.faxe.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خورش اسفناج و نعناع نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خورش اسفناج ، پختن خورش اسفناج ، طرز تهيه خورش اسفناج ، آشپزي