مسبی
ليست ممنوعه غذايي زنان باردار

ليست ممنوعه غذايي زنان باردار

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا
چت با صاحب مقاله: بذرا
آيا مي‌دانيد از چه موادغذايي بايد دوري کنيد؟

توصيه‌هاي اينچنيني هر سال تغيير مي‌کنند و خيلي از چيزهايي که خوردن آنها قبلاً براي خانم‌هاي باردار اشکالي نداشت الان در ليست موادغذايي ممنوعه براي آنها قرار گرفته است. در اينجا عنوان مي‌کنيم که در 9 ماهه دوران بارداري از مصرف چه موادغذايي اجتناب کنيد.

کافئين

سال‌هاي زيادي است که گفته مي‌شود مصرف مقدار زياد کافئين در روز—چه از طريق قهوه، چاي، نوشابه، شکلات يا نوشابه‌هاي انرژي‌زا-- در طول دوران بارداري با خطر سقط‌جنين همراه است و تحقيقي که در سال 2008 انجام گرفت، آن را تاييد مي‌کند. در اين تحقيق مشخص شد، زناني که 200 ميلي‌گرم يا بيشتر در روز کافئين مصرف کردند (به اندازه 2 فنجان يا بيشتر قهوه يا 5 قوطي نوشابه) تا دوبرابر بيشتر از زناني که اصلاً کافئين مصرف ننمودند، دچار سقط‌جنين شدند.
پنير نرم


بهتر است از مصرف پنيرهايي مثل پنير فتا، پنير بز و ساير پنيرهاي نرم خودداري کنيد. اما چرا؟ چون ممکن است پاستوريزه نباشند و آلوده به ليتريا باشند باکتري که مي‌تواند موجب مسموميت غذايي شود.
گوشت

موقع خريد گوشت بايد خيلي دقت کنيد. خريد محصولات فريزشده و منجمد ممکن است آلوده به ليستريا باشند. به همين دليل، گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانيد تا باکتري‌هاي آن کشته شود.
ماهي

احتمالاً مي دانيد که جيوه که در بسياري از ماهي‌ها وجود دارد براي بچه خطرناک است. جيوه يک نوروتاکسين است که رشد مغز جنين را مختل مي‌کند. زمانيکه جيوه از آلودگي وارد آب دريا مي‌شود، زنجيره غذايي خود را از گياهان، به ماهي‌هاي کوچک و بعد به ماهي‌هاي بزرگ طي مي‌کند و آنها را آلوده مي‌سازد.

تخم‌مرغ

هيچکس نمي‌گويد تخم‌مرغ که منبعي عالي از پروتئين و موادمغذي خوبي مثل کولين است، نخوريد. اما تخم‌مرغ هم در معرض آلودگي به سالمونلا قرار دارد که براي زنان باردار نسبت به بقيه خطرناک‌تر است.

الکل
در يک تحقيق که در سال 2007 انجام شد، مشخص گرديد که بچه‌هايي که مادرشان در طول بارداري الکل مصرف کرده بود، بعدها در دوران کودکي دچار مشکلات رفتاري و اخلاقي مي‌شوند.


4 ماده‌غذايي که بايد مصرف کنيد

حالا که همه موادغذايي بد و مضر را برايتان توضيح داديم ليستي از موادمغذي لازم براي زنان باردار را عنوان مي‌کنيم که بايد در راس سبد خريد روزانه خود قرار دهيد.

• امگا3‌ها: اين اسيدهاي چرب براي رشد مغز و سيستم عصبي مرکزي حياتي هستند و مي‌توانند خطر افسردگي پس از زايمان را کاهش دهد. بهترين منابع: ماهي سالمون، ماهي کولي، بذرکتان، روغن بذرکتان و برخي برندهاي تخم‌مرغ.

• کولين: اين ترکيب شبه ويتامين B نقش مهمي در رشد مغز جنين داشته و از بروز نقص‌هاي مربوط به نخاع جلوگيري مي‌کند. بهترين منابع: گوشت قرمز (به استثناي جگر که زنان باردار نبايند بخورند)، جگر مرغ، تخم‌مرغ، دانه سويا و گياهک گندم.

• فيبر: يک رژيم پرفيبر نه تنها از بروز مشکلات متداول بارداري مثل يبوست و هموروئيد جلوگيري مي‌کند بلکه به آزادسازي گلوکز در خون نيز کمک کرده و باعث مي‌شود تعادل انرژي بيشتري داشته باشيد. بهترين منابع: موادغذايي غلات کامل، ميوه‌ها و سبزيجات.
• کلسيم: براي استخوان‌هايتان خوب است و زناني که در رژيم‌غذايي خود به اندازه کافي کلسيم مصرف نکنند، بيشتر دچار مشکلات بارداري مثل فشارخون بالا و پره‌اکلامپسي مي‌شوند. بهترين منابع: شير‌کمچرب، پنيرهاي سفت، ماست.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ليست ممنوعه غذايي زنان باردار نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مواد غذايي ، بارداري ، زنان باردار ، غذاهاي ممنوعه