مسبی
پاک کردن لکه فرش

پاک کردن لکه فرش

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا
چت با صاحب مقاله: بذرا
اين لکه ها از جمله سرسخت ترين و محتمل ترين لکه هايي هستند که مي توانيد روي فرش پيدا کنيد. اين نکته را در خاطر داشته باشيد که بهترين پاک کننده براي اين لکه ها گليسيرين است.

يکي از مشکلاتي که براي فرش ها ممکن است رخ بدهد به وجود آمدن لکه هاي مختلف روي آن ها است. پاک کردن هر کدام از اين لکه ها نيز روشي مخصوص به خودشان را دارند چرا که در صورت عدم توجه ممکن است فرش از آنچه هست خراب تر شود. در اينجا به نحوه پاک کردن تعدادي از اين لکه ها اشاره مي کنيم.

لکه چاي و قهوه
لکه چاي و قهوه روي فرش و موکت مانند لکه زدايي شير است و بايد ابتدا اضافي آن را برداشت و با آب نيمه گرم و مقداري پودر لباس شويي و اسفنج آن را تميز کرد و اگر لکه ها باز باقي ماند از آب اکسيژنه ? درصد و مقداري آب لکه زدايي را ادامه دهيد تا خوب پاک گردد و سپس با دستمال محل را خشک کنيد و مالش دهيد تا زيبايي خود را پيدا کند و مثل قبل تميز و زيبا گردد.

لکه چسب
لکه چسب ها از جمله سمج ترين لکه هايي هستند که مي توان از آن ها نام برد. اين لکه ها مي توانند فرش شما را از بين ببرند چرا که وارد تار و پود فرش مي شوند. براي پاک کردن اين لکه ها ابتدا به اندازه يک قاشق غذاخوري مايع تميز کننده با PH متوسط را با مقداري آب ولرم مخلوط کنيد و همچنين مي توانيد مقداري نيز آمونياک به آن اضافه کنيد تا چسب ها را به راحتي بتوانيد پاک کنيد. البته توجه داشته باشيد که درصورت استفاده زياد از آمونياک ممکن است فرش شما زودتر پوسيده شود.

لکه قطرات شمع
شايد گاهي براي شما رخ بدهد که اشک هاي شمع در تولدها و يا در زمان قطعي برق روي زمين افتاده و لکه هايي را به وجود آورد. براي حل اين مشکل يک کاغذ قهوه اي رنگ يا يک کاغذ خشک کن روي نقطه مور دنظر بگذاريد و سپس يک اتوي داغ را روي خشک کن يا پاکت بگذاريد پس از چند دقيقه شمع به کاغذ مي چسبد در صورت لزوم اين کار را چند بار تکرار کنيد.

تنباکو و نيکوتين
اين لکه ها از جمله سرسخت ترين و محتمل ترين لکه هايي هستند که مي توانيد روي فرش پيدا کنيد. اين نکته را در خاطر داشته باشيد که بهترين پاک کننده براي اين لکه ها گليسيرين است. در ابتدا مقداري از گليسيرين را روي محل مورد نظر بريزيد و به آرامي آن را تميز کنيد سپس دوباره اين کار را انجام دهيد و مقداري لکه پاک کن نيز روي آن بريزيد و براي نيم ساعت آن را روي محل بگذاريد سپس آن را بشوييد. با اين کار بايد تمام لکه هاي حاصل را از بين برود.

لکه دوده
يکي از لکه هايي که شايد کمتر با آن روبه رو شويد لکه هاي دوده است. البته بهتر است با نحوه تميز کردن آن آشنا باشيد تا در زمان نياز بتوانيد از آن استفاده کنيد. براي از بين بردن آثار دوده بويژه بر روي فرش يا موکت تيره بايستي مقداري نمک روي لکه بپاشيد.

لکه آدامس
براي از بين بردن لکه آدامس بايستي از يخ استفاده کرد بدين صورت که قطعات يخ را روي آدامس قرار دهيد تا آنکه کاملاً سخت و شکننده شود سپس براي از بين بردن آثار آن از يک ماده شوينده استفاده کنيد. البته به غير از يخ مي توانيد از سفيده تخم مرغ نيز استفاده کنيد همچنين روش استفاده از آن نيز به مانند يخ است.

لکه جوهر خودکار
در خانه هايي که دانش آموزها هستند اين لکه بسيار زيادي ديده مي شود. براي اين منظور مقدار زيادي اسپري موي مخصوص روي لکه بپاشيد.
بگذاريد خشک شود سپس به آرامي با محلول آب و سرکه آن را تميز کنيد. البته توجه داشته باشيد که ميزان سرکه اي که استفاده مي کنيد به اندازه اي نباشيد که تارهاي فرش را خراب کند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پاک کردن لکه فرش نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: لکه ، لکه فرش ، پاک کردن لکه