مسبی
چطور لکه‌هاي مختلف را از روي لباس پاک کنيم؟

چطور لکه‌هاي مختلف را از روي لباس پاک کنيم؟

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا
در مورد قطره‌ها‌ و لکه‌ها هر چه باشند، سرعت عمل شما در از بين رفتن آن‌ها و جلوگيري از ثابت شدنشان حرف اول را مي‌زند. به جز پارچه‌هاي ظريف مانند چرم و ابريشم که تميز کردنشان روش خاص خود را دارد، موارد زير در رفع لکه‌ از روي پارچه‌ها موثرند.

1- نوع لکه را مشخص کنيد. لکه روغن، آبميوه، محتويات ساندويچ، قهوه، جوهر و آدامس.

طرز پاک کردن هر کدام از آن‌ها متفاوت است. با تشخيص دقيق نوع لکه دقيق‌تر عمل مي‌کنيد.

2- در مورد لکه روغن، اضافي آن را با کارد کره‌خوري برداريد. لکه را روي يک حوله کاغذي معمولي و سفيد قرار دهيد. کمي مايع‌ظرفشويي پشت پارچه بريزيد. يک دقيقه صبر کنيد. از شوينده مناسب استفاده کنيد و پارچه را با داغ‌ترين درجه آبي که بتواند تحمل بکند، بشوييد.

3- لکه آبميوه، قهوه، سس گوجه‌فرنگي و مايعات رقيق را با آب سرد برطرف کنيد. براي بيرون کشيدن مايع از الياف پارچه، روي آن‌ نمک بپاشيد تا مايع را به خود جذب کند. چند لحظه صبر کنيد، با آب کربنات داراي املاح معدني تميز کرده، مراحل شستشو را انجام دهيد.

4- براي پاک کردن آدامس، ابتدا روي آن يخ بگذاريد تا سفت شود. سپس با يک چاقوي کند آن را از روي لباس بتراشيد.

5- در مورد جوهر، آن قسمت از پارچه لک شده را روي يک شيشه يا کوزه دهان گشاد گذاشته، محکم نگه داريد. به آرامي مقداري الکل سفيد روي لکه بريزيد. پارچه روي ظرف مانند صافي عمل مي‌‌کند. در مرحله آخر آن را آبکشي کرده، طبق معمول بشوييد.

6- در مورد بيش‌تر لکه‌ها، بعد از آبکشي، از لکه‌بر استفاده کنيد و آن‌ها را طبق معمول بشوييد. به جز لاک که ابتدا بايد روي آن‌ها استون بماليد سپس مراحل شستشو را انجام دهيد.


منبع:

http://www.faxe.ir

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چطور لکه‌هاي مختلف را از روي لباس پاک کنيم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: لکه ، لکه لباس ، رفع لکه ، شستن لکه