مسبی
اوايل بارداري

اوايل بارداري

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا
چت با صاحب مقاله: بذرا
اين مطلب بيشتر براي خانم‌هاي بارداري است که مدام نگران تغيير حالت‌هايشان در اين دوران هستند و هدفمان هم اين است که بگوييم در 3 ماهه اول بارداري بايد در چه مواقعي حتما به بيمارستان مراجعه كرد يا با پزشک تماس گرفت.


خونريزي واژينال

معمولا خونريزي کم و قطره‌قطره در ماه‌هاي اول بارداري، طبيعي است و جاي نگراني ندارد اما اگر خونريزي شديد باشد، به طوري که حداقل
2 تا 3 دستمال کاغذي با آن کاملا آغشته شود، بايد بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه کنيد. اين نوع خونريزي‌ها مي‌توانند نشانه‌اي از سقط جنين يا وجود مشکلي در روند بارداري باشند. هرچه خون از دست رفته بدن روشن‌تر باشد بايد اهميت بيشتري به آن بدهيد. اگر خونريزي همراه با دردهاي شديد زير شکم (مانند دردهاي قاعدگي) باشد امکان سقط جنين افزايش مي‌يابد.

تهوع و استفراغ بيش از اندازه

داشتن کمي حالت تهوع و حتي استفراغ کردن در 3 ماهه اول بارداري، امري کاملا طبيعي است که براي برخي از خانم‌هاي باردار پيش مي‌آيد اما اگر اين تهوع و استفراغ‌ها به حد آزاردهنده‌اي برسند و بدن شما را در معرض کم‌آبي قرار دهند، خطرناک مي‌شوند. يعني اگر در صورت تکرر استفراغ‌هاي روزانه دچار سرگيجه، کاهش وزن يا خشکي دهان بشويد، بايد بدانيد که تعادل آب و الکتروليت‌هاي بدنتان به هم ريخته است و بايد هرچه سريع‌تر به اولين درمانگاه محل يا پزشک معالج خود مراجعه کنيد.

تب بالا

درجه حرارت بدن يک خانم باردار نبايد بيش از 38 درجه سانتي‌گراد يا 101 درجه فارنهايت باشد. تب بالا مي‌تواند نشان‌دهنده وجود نوعي عفونت در بدن باشد. با اين حساب اگر در طول بارداري احساس کرديد بدنتان بيش از اندازه داغ است، امکان دارد به يک بيماري عفوني مبتلا شده باشيد و پشت گوش انداختن اين موضوع يا درمان‌هاي خودسرانه باعث آسيب رسيدن به جنينتان مي‌شود.


ترشح بيش از اندازه و خارش واژينال

ترشح واژينال امري کاملا طبيعي در تمام خانم‌هاست اما اگر اين ترشح‌ها در 3 ماهه اول بارداري بيش از اندازه و سفيد، پنيري‌شکل و همراه با خارش باشند، ممکن است نشانه‌اي از عفونت‌هاي واژينال درمان‌پذير (که قابل‌درمان هستند) يا بيماري‌هاي مقاربتي باشند که به هيچ عنوان نبايد در طول دوران بارداري ناديده گرفته شوند چون عفونت واژينال مي‌تواند باعث صدمه ديدن جنين شود.


درد يا سوزش هنگام ادرار

گاهي برخي از خانم‌هاي باردار از درد يا سوزش هنگام ادرار شکايت مي‌کنند اما متاسفانه اين مساله را چندان جدي نمي‌گيرند. درد و سوزش ادرار مي‌تواند به دليل عفونت مثانه يا مجراي ادراري باشد. به همين دليل به خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود اگر در طول سفر از سلامت آبي که قرار است خودشان را با آن بشويند، اطمينان ندارند از دستمال‌هاي مرطوب بهداشتي يا آب سالم و مطمئن براي اين کار کمک بگيرند تا به دردسر نيفتند. حفظ بهداشت اين ناحيه در طول دوران درمان هم لازم است.


پادرد و سردرد شديد

دردهاي ماهيچه‌اي يا گرفتگي و درد ساق پا در تمام خانم‌هاي باردار اتفاق نمي‌افتد اما از آنجايي که احتمال لخته‌شدن يا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداري افزايش مي‌يابد بنابراين مواجهه با چنين دردهايي هم در 3 ماهه اول بارداري دور از انتظار نخواهد بود.

ابتلا به بيماري‌هاي مزمن

برخي از خانم‌ها پيش از باردارشدن به بيماري‌هاي مزمني مانند تيروئيد، ديابت، فشارخون بالا، آسم يا لوپوس مبتلا هستند و بايد حتما پزشک خود را در جريان اين بيماري‌ها قرار دهند .
منبع:
امتیاز دهی به مقالهاوايل بارداري
اوايل بارداري
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اوايل بارداري نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اوايل بارداري ، بارداري ، مراقبت هاي بارداري