مسبی
بنيانگذار کارآفريني اينترنتي

بنيانگذار کارآفريني اينترنتي

ویرایش: 1391/7/17
نویسنده: محمد ای ام
چت با صاحب مقاله: محمد ای ام
(Jack Ma) بنيانگذار سايت مشهور«علي بابا دات کام» اين وب سايت را به عنوان جاده ابريشم ديجيتالي کشور چين در دهکده جهاني وب، به جهانيان شناسانده است.

کارآفريني اينترنتي فقط يک روش کسب و کار جديد در دنياي اينترنت نيست؛ اين کارآفريني حتي صرفا يک ابزار اشتغالزايي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات جديد هم نيست! کارآفريني اينترنتي ترکيبي منسجم از هنر و فناوري است که مي تواند با نيازسنجي و فرصت سازي بهينه، نيازهاي بازار را بر مبناي پتانسيل فناوري اطلاعات فراهم و زمينه اشتغالزايي بسياري از مشتاقان فعاليت در اين حوزه را ايجاد کند.

مزيت رقابتي اين نوع کارآفريني در سه اصل: سادگي در بدو شروع کار، کم هزينه بودن و ارزش افزوده فوق العاده خلاصه مي شود. بسياري از وب سايت هاي قوي و معتبر مثل ياهو و آمازون، در ابتدا در نهايت سادگي شروع به کار کردند.

با هزينه کم اما با خلاقيت و درک بالاي بنيانگذارانشان از نيازهاي کاربران وب. ارزش افزوده فوق العاده اي که ثمره تداوم فعاليت در حوزه کسب و کار الکترونيکي است، آنچنان زياد است که امروزه بر اساس آمارهاي نشريه فورچون، روز به روز بر تعداد ميلياردهاي کارآفرين ديجيتالي افزوده مي شود.

يکي از اين ميلياردرها، «جک ما» (Jack Ma) بنيانگذار سايت مشهور «علي بابا دات کام» است که شايد براي ايرانيان خيلي شناخته شده نباشد. اينکه چرا اسم اين پايگاه، علي باباست خيلي مهم نيست! مهم آن است که شيوه اين سايت باعث شده است تا کشور چين را با پورتال مشهور علي باب در دنيا بشناسند و اين سايت، به عنوان جاده ابريشم ديجيتالي اين کشور در دهکده جهاني وب، معرفي شود.


حک ما فعاليت خود را در اين عرصه با طراحي و ايجاد وب سايت هايي براي شرکت هاي بزرگ چيني آغاز کردو نخستين فردي بود که در اين کشور، ايده ايجاد سايت هاي اينترنتي براي عرضه کالاهات و خدمات را مطرح کرد و از آنجا که متوجه شد کاربران زيادي از اين سايت ها بازديد مي کنند، سال 1999 شرکت علي بابا را با هدف توسعه خريد و فروش الکترونيکي در کشور چين و با راه اندازي سايت اينترنتي Alibaba.com بنيانگذاري کرد که در حال حاضر از طريق بيش از 60 ميليون عضو از 240 کشور در سطح دنيا به نيازهاي کاربران پاسخ مي گويد.

درس هاي کارآفريني، جک ما:

1- ايده ها و روياهاي خود را پرورش دهيد. حتي اگر همين الان، سرمايه گذاري براي عملي کردن آنها در دسترس نباشد.

2- تسليم شرايط محيطي و مکاني نشويد. دنياي ديجيتال، محصور شدني نيست.

3- افراد و دوستان خوبي براي خود پيدا کنيد و به مشتريانتان عشق بورزيد. سعي کنيد زياد ياد بگيريد.

4- من در سال 2000 گفتم اگر 9 خرگوش در دنيا وجود داشته باشد، اگر بخواهيد يکي از آنها را شکار کنيد، کافي است به يکي از آنها خوب فکر کنيد و بر روي گرفتن آن تمرکز کنيد! تاکتيک خود را تغيير دهيد، خرگوش را تغيير ندهيد!

5- فرصت هاي زيادي پيش روي ما است. همه را نمي توان به دست آورد. اگر يک فرصت خوب را به دست آوريد کافي است. مسير رشد را پله پله طي کنيد.

6- يکي از دلايل عمده اي که باعث مي شود افراد فعال در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، در ايجاد يک محيط کارآفرين و بسترسازي يک کسب و کار اينترنتي، با شکست يا موفقيت هاي بسيار ضعيف روبرو شوند، آن است که آنها فناوري اطلاعات را خوب مي شناسند اما نحوه عرضه آن در محيط کسب و کار را نمي دانند و مشتريان از کسب و کار آنها استقبال نمي کنند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بنيانگذار کارآفريني اينترنتي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کارآفريني اينترنتي ، بنيانگذار ، علي بابا دات کام ، جهان ، کسب درامد ، بازار