مسبی
زيباترين جوان ايراني

زيباترين جوان ايراني

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: بذرا
تصوير مقابل، عکس زيباترين جوان ايران در سال 38 است که بر روي جلد مجلات آن سال منتشر شد. اين تصوير متعلق به شهيد «سيد مجتبي هاشمي» است.

شهيد سيد مجتبي هاشمي، در شهريور 1319 در محله شاپور تهران به دنيا آمد. او سومين فرزند خانواده بود و در جواني به سبب ظاهر، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌کرد، به طوري که در سال 38 به عنوان زيباترين جوان ايران شناخته شد. او براي استخدام به ارتش رفت اما جو حاکم بر ارتش را مناسب حالش نمي‌بيند و از آنجا بيرون ‌آمد و به شغل آزاد روي آورد. او که در کنار کار، به ورزش‌هاي باستاني و کُشتي نيز مشغول بود، در سال 42 به هيئت‌هاي مذهبي پيوست و بارها به دليل مبارزاتش، توسط نيروهاي ساواک تحت تعقيب قرار گرفت.

آقا سيد مجتبي، قبل از انقلاب، ازدواج کرد و با آغاز مبارزات مردم عليه شاه، کم کم زندگي‌اش رنگ و بوي سياسي گرفت تا اينکه انقلاب به پيروزي رسيد. در زمان ورود حضرت امام جزو نخستين افراد حلقه محافظان حضرت امام در کميته استقبال قرار مي‌گيرد؛ وي بعد از پيروزي انقلاب، جزو يکي از مؤسسين کميته انقلاب اسلامي منطقه 9 بود.

او از سوي حجت‌الاسلام خلخالي مأمور به شناسايي و دستگيري ضد انقلاب شد و با آغاز غائله ضد انقلاب در غرب کشور، به پاوه رفت و اينجا بود که پايش به جنگ باز شد و با آغاز رسمي جنگ، جزو نخستين افرادي بود که خود را به جبهه‌هاي جنوب‌ رساند. اما در اين مسير حدود 80 نفر از بچه‌هاي انقلابي را که از اعضاي بيرون زده از ارتش پيش از انقلاب، اعضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر و کميته انقلاب اسلامي سابق بوده‌اند را نيز با خود همراه کرد.

يک بار خواست با نيروهايش به جبهه برود که اتوبوس پيدا نمي‌کند. موضوع را به حجت‌الاسلام خلخالي اطلاع دادند، وي مي‌گويد خود را با دو اتوبوسي که با آنها مواد مخدر حمل مي‌شده و الان توقيف است، به جبهه برسانيد و بعد که به مقصد رسيديد، راننده را آزاد کنيد.

سيد مجتبي هاشمي در سال 59 گروه فداييان اسلام را تشکيل داد و تا سال 61 و شکست حصر آبادان، بيش از 10 هزار نفر نيروي مردمي از سراسر کشور در قالب فداييان اسلام به فرماندهي او وارد جنگ شدند.

سيد مجتبي، در اين مدت در دو محور عملياتي، زير پل خرمشهر و جبهه ذوالفقاريه آبادان با تشکيل دو خاکريز به عنوان خط اول (الله) و خط دوم (علي) نيروها را سازماندهي کرد و به مدت يک سال در سرما و گرماي بالاي 50 درجه با کمترين امکانات و تحمل رنج و مشقت زياد، توانست سدي مقابل ماشين مجهز جنگي ارتش عراق ايجاد کند و با همرزمانش 300 شهيد و 400 جانباز تقديم اسلام کرد.

بعد از شکست حصرآبادان، حضرت امام خميني (ره) طي پيامي تشکرآميز از زحمات رزمندگان فداييان اسلام تقدير و تشکر کرده و گروه فداييان اسلام رسماً به کار خود در جبهه‌ها پايان داد.

فعاليت‌هاي مبارزاتي پيش و پس از انقلاب شهيد هاشمي عليه منافقين و ضد انقلاب، موجب شده بود که کينه او را به دل بگيرند و به هر طريقي در صدد از سر راه برداشتن او باشند. تا آنجا که در دوران حضور شهيد هاشمي در جبهه‌هاي جنوب، چندين بار تلاش کردند در آبادان او را مورد هدف قرار دهند اما نتوانستند.


بالاخره، بعد از پخش اعلاميه‌هايي که در آن نام آقا سيد و چند تن ديگر از بچه‌هاي فداييان اسلام به نام افرادي که توسط منافقين اعدام خواهند شد،‌ ذکر شده بود، عاقبت در آستانه ماه مبارک رمضان سال 64 شهيد سيد مجتبي هاشمي، از پشت سر هدف گلوله‌ خشم منافقين قرار گرفت و به شهادت رسيد.
منبع: خبرگزاري فارس
منبع:

http://www.faxe.ir

امتیاز دهی به مقاله
زيباترين جوان ايراني
زيباترين جوان ايراني
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره زيباترين جوان ايراني نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: زيباترين جوان ايراني ، زيباترين پسر ، زيباترين مرد ، زيباترين