مقدمه کسب درآمد از بورس

1398/10/01   04:40
به احتمال زیاد بسیاری از شما بارها به فکر سرمایه گذاری در بورس افتاده اید اما به هر دلیلی تا کنون این کار را شروع نکرده اید. اگر این بار عزم تان را برای ورود به بورس جزم کرده اید، این مقاله را تا آخر بخوانید.
مقدمه کسب درآمد از بورس

تا کنون اصطلاحاتی مثل بازار سرمایه ، بورس سهام ، معامله گری و خرید و فروش سهام و... را شنیده اید. به احتمال زیاد بسیاری از شما بارها به فکر سرمایه گذاری در بورس افتاده اید اما به هر دلیلی تا کنون این کار را شروع نکرده اید. اگر این بار عزم تان را برای ورود به بورس جزم کرده اید، این مقاله را تا آخر بخوانید.


برای آغاز کار شما نیاز به اخذ کد معاملاتی دارید. برای این کار به یک کارگزاری مراجعه کرده و کد سهامداری مخصوص خودتان را دریافت می کنید. تمام آنچه که کارگزارتان از شما می خواهد مشخصات فردی، آدرس و کد ملی، شماره حساب بانکی و آدرس الکترونیکی(ایمیل) می باشد. به همین راحتی شما به جمع سهامداران بورس اوراق بهادار می پیوندید.


کارگزار شما یک آدرس اینترنتی به شما می دهد که از طریق آن به سامانه معاملات وصل می شوید. کافیست صدهزار تومان در حساب تان داشته باشید. با این میلغ می توانید سهام هر شرکتی را که دیگران در حال خرید و فروشش هستند بخرید. هر وقت هم دلتان خواست می توانید آنرا بفروشید. (البته اگر بنابه دلایلی که در مقالات بعدی عرض خواهم کرد، معامله سهم متوقف نباشد).


سود شما از اختلاف قیمت خرید و فروش سهم به دست می آید. در نظر داشته باشید که اگر شما یک سهم را در یک قیمت بخرید و دوباره در همان قیمت بفروشید، تقریبا یک و نیم درصد از سرمایه تان کم می شود. چون علاوه بر قیمت سهم ، باید کمیسیون و کارمزد کارگزاری و مالیات و...را نیز بپردازید. نیم درصد هنگام خرید حدودا یک و نیم درصد هنگام فروش.


شما زمانی می توانید از خرید و فروش یک سهم سود به دست بیاورید که قیمت فروش تان حداقل یک و نیم درصد بیشتر از قیمت خریدتان باشد. ظاهرا این کار سختی نیست چون محدوده نوسان قیمت یک سهم در روز به طور معمول 10 درصد می باشد (از منفی 5 به مثبت 5 درصد). بطور مثال اگر آخرین قیمت یک سهم قبل از آغاز معاملات امروز 400 تومان باشد، امروز دامنه نوسان قیمت آن سهم بین 360 و 440 تومان می باشد. یعنی ممکن است قیمت سهم تا 360 تومان هم افت کند یا تا 440 تومان هم رشد کند.


از بین صدها سهم از دهها صنعت مختلف بورسی، شما باید سهمی را برای خرید انتخاب کنید که در مدت زمان مورد نظرتان با رشد قیمت همراه باشد. در یک بازه مثلا یک ماهه تعدادی از سهم ها با رشد قیمت مواجه می شوند. تعدادی افت قیمت می کنند و تعدادی از آنها بدون نوسان و بدون تغییر محسوس قیمت می مانند. فرق بین برندگان و بازندگان بورس همینجاست.

انتخاب سهام مناسب و خرید آن در زمان مناسب و نگهداری و فروشش در قیمت مناسب. این هنر یک معامله گر است.

در مقالات بعدی در این باره بیشتر خواهیم نوشت.

قاسم پورزارعی

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: کسب درآمد از بورس
دلار: 57,321تومانبیت کوین: 68,485 دلار
573210
fa