مسبی
سلسله قاجار، تاریک ترین سلسله در تاریخ ایران

سلسله قاجار، تاریک ترین سلسله در تاریخ ایران

ویرایش: 1396/10/12
در تاریخ کشور ایران سلسله های زیادی وجود داشتند که هر یک نقاط تاریک و نقاط روشنی از خود به جای گذاشتند ولی تنها سلسله ای که هیچ نقطه روشن قابل توجهی ندارد قاجاریه است. سلسله قاجار با پادشاهی آقا محمدخان قاجار شروع و با پادشاهی احمد شاه قاجار پایان می گیرد و در این بین نقطه روشنی وجود ندارد به جز دو صدراعظم لایق و با کفایت دوران قاجار یعنی قائم مقام فراهانی و امیر کبیر.
در ضمن تنها شاهزاده لایق قاجار هم عباس مبرزا بوده است. آقا محمدخان قاجار که با قتل عام مردم کرمان و کور کردن 70 هزار نفر از مردم همان شهر اسم خود را در میان خونریزترین پادشاهان قاجار نوشت.
فتحعلی شاه قاجار که موجب جدا شدن بخش هایی از خاک ایران شد و قرارداد های ننگین گلستان و ترکمانچای در زمان او به ایران تحمیل شد.
محمد شاه قاجار که باعث قتل صدراعظم لایقش قائم مقام فراهانی شد.
ناصرالدین شاه قاجار که باعث برکناری و قتل صدراعظم لایقش امیر کبیر شد.
مظفرالدین شاه قاجار که سه سفر پر هزینه را به مردم گرسنه و فقیر ایران در دوران قاجار تحمیل کرد و ایران را مقروص ساخت البته تنها نقطه روشن مظفرالدین شاه صدور فرمان مشروطیت بود.
محمدعلی شاه قاجار که با استبداد خود مجلس را به توپ بست با کمک لیاخوف روسی و پس از خلع سلطنت به سفارت روسیه پناهنده شد.
احمد شاه قاجار که با او سلسله قاجار به پایان رسید که قرارداد منحوس 1919 با انگلیس بست و در قبال امضای این قرارداد مبلغ پانزده هزار تومان از دولت انگلیس حقوق و مقرری ماهانه می‌گرفت.
البته در طول حکومت سلسله قاجار بر ایران فقط دو پادشاه نامی شده‌اند اول مظفرالدین شاه است که در سلطنت او آزادی نصیب ملت شد و بعد احمد شاه که کوشش کرد که تن به اسارت ندهد.
در طول پنجاه سال ایران سه بار از ترقی و پیشرفت جا ماند، با مرگ عباس میرزا و قتل قائم مقام و امیر کبیر


منبع: امیرعباس
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


امیر اسدی (18:38   1396/10/23)

خیلی مقاله خوب مفیدی بود کد: 11379


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سلسله قاجار، تاریک ترین سلسله در تاریخ ایران نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سلسله قاجار ، تاریخ ایران