مسبی
چرا بايد در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک سرمايه‌ گذاري کنيد؟

چرا بايد در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک سرمايه‌ گذاري کنيد؟

ویرایش: 1396/7/2
نویسنده: فرزاد
چت با صاحب مقاله: فرزاد
اگر هنوز آمادگي خريدوفروش سهام را نداريد، در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک سرمایه گذاری کنيد.

هر موقع صحبت از سرمايه‌گذاري در بورس مي‌شود، لازم است بدانيد که سرمايه‌گذاري در بورس فقط از يک‌راه و آن‌هم سرمايه‌گذاري در سهام انجام نمي‌شود، بلکه شما مي‌توانيد در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک نيز سرمايه‌گذاري کنيد. سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک يکي از روش‌هاي سرمايه‌گذاري غيرمستقيم است که گاهي از سرمايه‌گذاري مستقيم در بورس و خريد سهام بهتر است، به‌خصوص براي سرمايه‌گذاراني که ريسک گريز هستند.

شناسايي و خريد يک سهم فوق‌العاده، آرزوي هر آدمي است، اما گاهي شرايطي به وجود مي‌آيد که جستجو براي يافتن اين نوع سهام، تبديل به يک بازي خطرناک مي‌شود، بنابراين پيشنهاد مي‌شود سرمايه‌گذاران ريسک گريز و محافظه‌کار، براي کاهش ريسک خود حتماً بخشي از سرمايه خود را به صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک اختصاص دهند.

صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک ، نوعي از شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري هستند که پول‌هاي اندک سرمايه‌گذاران را جمع‌آوري مي‌کنند، آن را يک‌کاسه مي‌کنند و همه‌ي آن وجوه را در مجموعه‌اي از سهام، اوراق مشارکت و ساير ابزارهاي مالي سرمايه‌گذاري مي‌کنند. فرض کنيد هر واحد سهام صندوق سرمايه‌گذاري فرضي بيتا 1000 تومان باشد. اين شرکت مجموعاً يک‌ميليون واحد منتشر کرده، بنابراين با فروش اين واحدهاي سرمايه‌گذاري به اشخاص و نهادهاي مالي مي‌تواند يک ميليارد تومان پول جمع‌آوري کند و اين مبلغ را در دارايي‌هاي متنوعي سرمايه‌گذاري کند. حالا فرض کنيد شما 500000 تومان پول داشته‌ايد و با آن 500 واحد از سهام صندوق را مي‌خريد. با اين کار شما توانسته‌ايد در مجموعه متنوعي از سهام و اوراق بهادار و دارايي‌ها سرمايه‌گذاري کنيد و ريسک سرمايه‌گذاري خود را به‌شدت کاهش دهيد، درصورتي‌که اگر مي‌خواستيد خودتان به‌تنهايي در همه اين ابزارها سرمايه‌گذاري کنيد، با 500000 تومان کار بسيار دشواري بود و احتمالاً امکان‌پذير نبود.
مزايا و معايب سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري چيست؟
تا سال 1387 سرمايه‌گذاران فقط مي‌توانستند در سهام سرمايه‌گذاري کنند، اما از آن سال به بعد، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک فعاليتشان را در بازار بورس آغاز کردند و سرمايه‌گذاران جايگزين جديدي براي سهام يافتند. حالا سرمايه‌گذاران مي‌توانستند به‌جاي يک سهم در مجموعه‌اي از سهام و ابزارهاي مالي سرمايه‌گذاري کنند. درواقع صندوق‌ها پول‌هاي اندک سرمايه‌گذاران را جمع مي‌کنند و در سبدي از سهام و ابزارهاي مالي سرمايه‌گذاري مي‌کنند.

از طرفي سرمايه‌گذاران از مديريت حرفه‌اي سبد سهام هم بهره‌مند بودند. زيرا مديران صندوق‌ها عمدتاً افراد آگاه و متخصص در حوزه سرمايه‌گذاري هستند و به جديدترين اطلاعات و اخبار دسترسي دارند که اين مورد، مزيت بزرگي براي سرمايه‌گذاري در صندوق‌ها به‌حساب مي‌آيد.

به‌علاوه متنوع سازي سهام براي سرمايه‌گذاران کار بسيار دشواري است. چراکه نه سرمايه کافي دارند و نه دانش لازم را؛ اما سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري اين امکان را ايجاد کرد که تنوع‌بخشي سبد دارايي‌ها به‌طور کامل و بهينه انجام شود.

سرمايه‌گذاري در صندوق گزينه مناسبي براي تازه‌کاران بازار بورس است؛ اما معايبي هم دارد. براي مثال سرمايه‌گذاران هيچ اختياري در نوع سرمايه‌گذاري صندوق‌ها ندارند. براي مثال نمي‌توانند تعيين کنند صندوق در چه سهمي سرمايه‌گذاري کند. همچنين نقدشوندگي اين صندوق‌ها هم پايين‌تر از سهام است و معمولاً شما وقتي دستور فروش واحد صندوق خود را مي‌دهيد در حدود پنج روز طول مي‌کشد تا وجه حاصل از آن را دريافت کنيد.

انواع صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک در ايران چگونه‌اند؟

سه عامل زير صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري را از يکديگر متمايز مي‌کنند:

1. ميزان سرمايه و اندازه صندوق سرمايه‌گذاري: که صندوق‌ها را به‌اندازه کوچک و اندازه بزرگ تقسيم مي‌کند و مشخص‌کننده حداقل و حداکثر تعداد واحدهاي سرمايه‌گذاري است که صندوق مجاز است منتشر و صادر کند.
2. ماهيت سرمايه‌گذاري صندوق‌ها (سهام، اوراق با درآمد ثابت و مختلط): صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در ابتداي فعاليت خود مشخص کرده‌اند که هدف تشکيل آن‌ها، سرمايه‌گذاري در چه دارايي‌هايي است. برخي مجاز به سرمايه‌گذاري در سهام هستند، برخي اوراق با درآمد ثابت و برخي هم مختلط‌اند.
3. قابل معامله بودن يا نبودن سهام آن‌ها در بورس: برخي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در بازار بورس معامله نمي‌شوند و شما براي سرمايه‌گذاري در آن‌ها بايد به نمايندگي‌هاي صندوق مراجعه کنيد و مستقيماً واحدهاي سرمايه‌گذاري را از خودشان خريد کنيد؛ اما برخي ديگر از صندوق‌ها، قابل معامله در بورس هستند و واحدهاي سرمايه‌گذاري آن‌ها در قالب سهام در بورس خريدوفروش مي‌شود؛ اما تعداد صندوق‌هاي قابل معامله در بورس نسبت به ساير انواع صندوق‌ها اندک است. (تا زمان نگارش اين مقاله در خرداد 1394 فقط 11 صندوق قابل معامله در بورس در مقايسه با 134 صندوق غير معامله در بورس)

اين اطلاعات را مي‌توانيد با مطالعه اميدنامه صندوق‌ها به دست آوريد.

چطور مي‌شود صندوق‌ها را باهم مقايسه کرد؟

ساده است. ابتدا به وب‌سايت شرکت مديريت فناوري بورس تهران يا هر وب‌سايت اطلاع‌رساني ديگر مراجعه کنيد و به بخش صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري برويد. در آنجا با انواع صندوق‌ها، عمر آن‌ها، ارزش خالص هر واحد و ارزش خالص کل دارايي‌هاي آن‌ها آشنا مي‌شويد.

ارزش خالص هر واحد، مبلغي است که شما در صورت تمايل به سرمايه‌گذاري در آن صندوق بايد بپردازيد؛ بنابراين اگر پول زيادي نداريد، صندوق‌هايي را بررسي کنيد که ارزش خالص هر واحد آن‌ها کمتر است.

قبل از تصميم به سرمايه‌گذاري سري هم به وب‌سايت مرکز پردازش اطلاعات مالي ايران بزنيد. در اين سايت اطلاعات دقيق‌تري در مورد بازده روزانه، ماهانه و سالانه صندوق به دست مي‌آوريد، نشاني وب‌سايت صندوق‌ها نيز در اين پايگاه اطلاعاتي موجود است و مي‌توانيد با مراجعه به وب‌سايت صندوق‌ها اميدنامه، نحوه سرمايه‌گذاري در صندوق و هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري را مطالعه کنيد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا بايد در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک سرمايه‌ گذاري کنيد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: صندوق سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری مشترک ، صندوق سرمایه