مسبی
چرا مسابقات قمار توسط رسانه ملی و برخی نهادها برگزار می شود؟

چرا مسابقات قمار توسط رسانه ملی و برخی نهادها برگزار می شود؟

ویرایش: 1395/12/28
نویسنده: مسبي دات كام
معمولا همه ما معنی بازی قمار را می دانیم:
قمار عبارت است از قراردادی بین دو یا چند شخص که بازی مخصوصی بنمایند و هر یک از آنها برنده شد دیگران مال معینی را به او بدهند.
حالا تصور کنید این چند نفر تبدیل شوند به چند میلیون نفر و اسم بازی قمار را از آن حذف کنند و نامی خیرخواهانه به آن بدهند. فرضا حمایت از یک نهاد یا یک تیم.
هر نفر 5000 تومان می پردازد (از طریق مسابقه پیامکی) قرار است در پایان مسابقه، مبلغ زیادی (چند صد میلیون تومان و بعضا 1 میلیارد تومان) به یک نفر پاداش داده شود و مابقی صرف آن امور به اصطلاح خیریه شود. حتما با من هم عقیده هستید که اکثریت فریب به اتفاق شرکت کنندگان در مسابقه، نیت و هدف واقعی شان رسیدن به آن جایزه بزرگ است تا زندگی آنها را دگرگون کند و یک شبه رد صد ساله روند. زیرا اگر آن جایزه نباشد شاید 1000 نفر هم شرکت نکند.
در یک جامعه 80 میلیونی، اگر فقط یک میلیون نفر در چنین مسابقه ای که از طرف خود رسانه ملی نیز تبلیغ می شود شرکت کنند مبلغ 5 میلیارد تومان جمع می شود که در پایان فقط بین یک یا چند نفر تقسیم می شود و مابقی 5000 تومان متضرر می شوند.
به نظر می رسد 5000 تومان مبلغ زیادی نیست و کسی را فقیر نمی کند اما با یک استدلال ساده متوجه می شوید این مبلغ از جیب اقشار کم درآمد پرداخت می شود و به جیب تعدادی از پردرآمد های جامعه می رود.
سوال: آیا به نظر شما چنین مسابقه ای قمار نیست؟ یک قمار بازی بزرگ در سطح کشور
لطفا پاسخها و نظرات ارزشمند خود را در قسمت نظرات در همین صفحه ثبت کنید.

۱- حتماً برای شما هم پیامک های فراوانی تاکنون ارسال شده که فلان عدد را به شماره ای بفرستید و بعد مبلغی از شما کسر می شود (این مبلغ علاوه بر پول پیامک است مثلاً صد یا دویست تومان) و سپس شما در قرعه کشی خودرو شرکت داده می شوید. جدای از اینکه چقدر می توان به این پیامک ها اعتماد کرد، سوال اینجاست که حکم شرعی این مسابقات چیست؟

۲- حال فرض کنید این مسابقه پیامکی را یکی از شبکه های تلویزیونی یا یکی از سازمانها و ارگانها برگزار کند و پولی بابت شرکت در مسابقه از حساب شما کسر نشود غیر از مبلغ پیامک. حکم این موارد چیست؟ (نمونه بارز این مسابقات نظرسنجی برنامه نود است)

یک ضابطه ساده و کلی
به طور کلی یک ضابطه مشخص و ساده در این رابطه وجود دارد. ضابطه این است که اگر از برنده و بازنده پولی برای شرکت در مسابقات گرفته شود و از همان پول جوایزی به برنده داده شود این کار در حکم قمار و حرام است.

اگر بازنده ضرر کند!
قمار یا بازی همراه با برد و باخت این است که مثلاً دو نفر یا دو گروه یا بیشتر پولی بگذارند و مسابقه ای ترتیب دهند و از همان مبالغ جمع شده به اشخاص یا تیم های برنده مبلغی برسد. به عبارت ساده تر بازنده ضرر کند و برنده سود!

مسابقات پیامکی که مبالغی (ولو اندک مانند صد یا دویست تومان) از همه کسر می شود و بازنده ها متضرر می شوند مشخص است که قمار و حرامند.
(با نگاهی به استفتائات مقام معظم رهبری)

در نتیجه مسابقاتی که بعضا در صدا و سیما برگزار می شود که شرکت کنندگان با ارسال پیامک مبلغی از شارژشان کم می شود تا اپراتور مربوطه از بین شرکت کنندگان به قید قرعه  به یک نفر ، جایزه ای اهدا کند "حرام" است.

پیش­بینی مسابقات ورزشی
در این گونه سایت‌ها که اخیراً در حال گسترش روز افزون است، افراد با عضو شدن و پرداخت مبالغی قادر به پیش­بینی مسابقات ورزشی به خصوص مسابقات فوتبال می‌شوند. معمولاً در این گونه پیش­بینی‌ها که به صورت هفتگی، ماهیانه و سالیانه برگزار می‌شود، لیگ‌های  داخلی و خارجی لحاظ می شود. شیوۀ عملکرد این سایت به این­گونه است که افراد با پرداخت مبالغی قادر به پیش­بینی و در صورت درست حدس زدن نتیجۀ مسابقه در لیست قرعه کشی قرار می‌گیرند. گردانندگان این سایت‌ها که عنوان مجرمانۀ دایر کنندگان قمارخانه‌های اینترنتی طبق مواد 708 و 710  قانون مجازات اسلامی بر آن‌ها اطلاق می‌شود. معمولاً با بیان این مطلب که مقداری از وجوه دریافتی از شرکت کنندگان خرج امور خیریه می‌شود، قصد توجیه کردن و قانونی جلوه دادن این­گونه شرط­بندی‌ها را دارند.
اما باید در نظر داشت که به  فرض درست بودن این ادعا عمل خیر آن‌ها مجوزی برای مسابقات شرط­بندی نیست.
طبق نظر اکثر فقها شرط بندی حرام و از مصادیق قمار به حساب می‌آید.
طریق قانون افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند و دایر کنندگان این سایت‌ها مجرم می‌باشند و افرادی که از این راه اموالی را به دست آورده‌اند باید آن را به صاحبانشان مستردد نمایند.

مسابقات پیامکی
یکی  دیگر از مسابقاتی که در حال شکل­ گیری و گسترش می‌باشد، مسابقات پیامکی است. این مسابقات در قالب سؤال و جواب برگزار می‌گردد. روال کار در این­گونه مسابقات بدین­گونه است که افراد با جواب دادن به سؤالی که اصولاً خیلی آسان طرح می‌شود وارد مرحلۀ قرعه­ کشی مسابقه می‌شوند. محل تأمین هزینه‌های جوایز برندگان این­گونه مسابقات معمولاً از شرکت کنندگان اخذ می‌شود که این مورد وجاهت شرعی و قانونی ندارد.

ضمناً باید اشاره کرد که گردانندگان این مسابقات از محل هزینه‌هایی که از شرکت­ کنندگان دریافت می‌شود سودهای کلانی به دست می‌آورند و قسمت کمی از این مبالغ را به شرکت­ کنندگان جایزه می‌دهند.

ج. مسابقات قرعه‌ای (بخت آزمایی)
اساس شکل گیری این مسابقات قرعه و احتمال است و اصولاً شرکت کنندگان در این مسابقات به مهارت و فعالیت خاصی نمی‌پردازند؛ بلکه با پرداخت مقداری هزینه شانس و اقبال خود را امتحان می‌کنند. بخت آزمایی که در اصطلاح انگلیسی به آن لاتاری گفته می‌شود، نوعی قمار دسته جمعی است که به علت جذابیت جوایز آن در حال رواج و گسترش روز افزون می‌باشد.

البته باید در نظر داشت که برگزار کنندگان این مسابقات برای تطهیر این نوع فعالیت غالباً به صورت نمادین اقدام به اعمال عام‌المنفعه و خیرخواهانه می‌نمایند که این اعمال یاد شده به هیچ وجه باعث از بین رفتن حرمت بخت آزمایی و قمار نمی‌شود.

سوال: آیا به نظر شما چنین مسابقه های پیامکی قمار نیست؟ اگر قمار است چرا خود رسانه ملی و دیگر نهادهای قانونی نظام این مسابقات کثیف و فاسد را برگزار می کنند؟
لطفا پاسخها و نظرات ارزشمند خود را در قسمت نظرات در همین صفحه ثبت کنید.


منبع: مسبی
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


وحید عزت زادگان جهرمی (11:06   1395/12/29)

با سلام
به نظر من هیچ نهاد ناظر که شامل افراد قانونمند باشد وجود ندارد اگر نهادی هم شکل میگیرد خود ان نهاد به مرور تحت تاثیر قدرت دیگر نهادهای قدرتمند قرار می گیرد کد: 6206


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره چرا مسابقات قمار توسط رسانه ملی و برخی نهادها برگزار می شود؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بازی قمار ، مسابقه پیامکی ، قمار پیامکی