مسبی
پرتاب پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی هواشناسی دنیا

پرتاب پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی هواشناسی دنیا

ویرایش: 1395/8/30
نویسنده: مسبي دات كام
چت با صاحب مقاله: مسبي دات كام
GOES-16، پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی هواشناسی دنیا دیشب از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا بوسیله‌ی موشک قدرتمند اطلس ۵ پرتاب شد. این اولین ماهواره از چهار ماهواره‌ی بسیار پیشرفته‌ای است که به مدار زمین پرتاب می‌شوند و قرار است بتوانند نقشی چشمگیر در افزایش دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی داشته باشند.

استفان ولتز از سازمان ملی تحقیقات جوی و اقیانوسی آمریکا (NOAA) می‌گوید: «بی‌شک، پروژه‌ی ماهواره‌های GOES-R پیش‌بینی‌های آب و هوایی را متحول می‌کند.» او این‌طور ادامه می‌دهد که برای کارشناسان آب و هوا مثل این است که از تلویزیون‌های سیاه و سفید قدیمی به تلویزیون‌های پیشرفته‌ی LED امروزی ارتقاء پیدا بکنند. این افزایش دقت در پیش‌بینی‌های هواشناسی می‌تواند باعث نجات جان مردم زیادی در سراسر دنیا شود.

ماهواره‌های GOES پیشینه‌ای ۴۰ ساله دارند. نام آن‌ها مخفف عبارت «ماهواره‌ی عملیاتی محیطی زمین‌ثابت» است. GOES 16، شانزدهمین ماهواره‌ از این ناوگان است که ظرف ۴۰ سال گذشته به مدار فرستاده می‌شود. GOES 1 سال ۱۹۷۵ به فضا فرستاده شد. این ماهواره‌ها در فاصله‌ی حدود ۳۶ هزار کیلومتری از زمین و بالای خط استوا قرار گرفته‌اند و با سرعتی معادل چرخش زمین به دور خودش، در مدار زمین می‌گردند. بنابراین مثل ماهواره‌های تلویزیونی همیشه بالای یک نقطه ثابت هستند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پرتاب پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی هواشناسی دنیا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ماهواره‌ی هواشناسی ، ماهواره‌ی هواشناسی ، ماهواره ، پیشرفته‌ترین ماهواره‌ ، پرتاب پیشرفته‌ترین ماهواره‌ ، پرتاب ماهواره‌