مسبی
سوره مبارکه حمد

سوره مبارکه حمد

ویرایش: 1395/4/27
نویسنده: شاپ 24
چت با صاحب مقاله: شاپ 24

سوره فاتحه اولین سوره قرآن مجید است یعنی کلام خداوند متعال با آن شروع می شود. هفت آیه دارد. تقارن و مفاهیم و اعجازهای فراوانی در این سوره نهفته است. وقتی به ترجمه و مفاهیم این سوره توجه کنیم می فهمیم که چرا روزانه هر مسلمان حداقل 10 بار بایستی این سوره را بخواند.

اولین آیه قرآن مجید که شاید بتوان گفت تمام سخن حضرت حق در این آیه خلاصه شده است (ستایش مخصوص خداوند جهانیان است.) آیه دوم و سوم دلایلی براثبات آیه اول است (خداوندی که بخشنده و مهربان است و مالک و فرمانروای روز قیامت است).

آدمهای کوته بین و کم همت اگر حتی کافری کوچکترین لطفی بهشان بکند حاضرند بندگی او را بکنند ولی دانایان و حکیمان می دانند که بندگی وستایش تنها مخصوص خداست و می دانند چشم و گوش و قلب و ... همه ازبخشندگیهای خداست و کاملا واضح است که بدن سالم که خداوند متعال به اکثریت انسانها داده در واقع زمینه ساز کسب تمام نعمتهای ثانویه است و اگر انسان از این نعمتهای ابتدایی که خدا به او داده به درستی استفاده کند صاحب هر آنچه بخواهد می شود.

در آیه چهارم از خدا می خواهیم ما را به راه راست هدایت فرماید. اما راه راست (صراط مستقیم ) چیست؟ در مورد این سووال بایستی در قرآن تحقیق کنیم . 

آیات پنجم تا هفتم مختصات راه مستقیم را به ما نشان میدهد. در راه مستقیم نعمت وجود دارد. در راه غیر راست مورد غضب خدا واقع می شویم و جزو گمراهان می شویم.

تلاش کنیم حداقل در روز واقعه جزو اصحاب یمین باشیم.

منبع:
امتیاز دهی به مقالهسوره مبارکه حمد
سوره مبارکه حمد
نظرات   (2 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


ایلیا تقندیکی (09:29   1395/4/30)

جالب ومفید کد: 5328سید مهدی نصرالهی (23:43   1395/4/27)

از سلیقه و جایگذاری عالی عکس مربوط به مطلب از مدیریت و کارکنان سایت بسیار سپاسگزارم. کد: 5315


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سوره مبارکه حمد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سوره فاتحه ، قرآن کریم ، راه راست ، خداوند متعال ، ضالین ، روز واقعه ، قیامت