مسبی
عایق های مایع

عایق های مایع

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1394/12/1
نویسنده: ava1214
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
از عایق های مایع در ترانسفورماتور های قدرت، کلید های قدرت و خازن های فشار قوی استفاده میشود.همچنین در برخی از کابل هانیز از این نوع عایق استفاده می شود.

ویژگی مهم عایق های مایع :
-هدایت الکتریکی
-استقامت الکتریکی
-عدد عایقی
-استحکام گرمایی
-خاصیت چسبندگی

تخلیه الکتریکی عایق های مایع در دو نظریه بررسی می شوند.

1- نظریه ای که شکست الکتریکی عایق های مایع را بررسی میکند که بر اساس همان مدل شکست الکتریکی گاز ها مطرح میشود.

2- نظریه ای که ولتاژشکست الکتریکی مایعات را به علت وجود ذرات ناخالصی در آنها ، خیلی کمتر از عایق مایع خالص میدانند.

انواع مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع :

1-مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع به علت ذرات ناخالصی جامد .در این حالت ذرات ناخالصی یک مسیر عبور جریان را تشکیل می دهند و باعث کاهش استقامت الکتریکی عایق می شوند.

2-مکانیزم شکست الکتریکی مایع به علت وجود قطرات ناخالصی مایع در عایق

3-مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع به علت وجود ذرات ناخالصی گاز

عوامل موثر بر شکست ولتاژ ناخالصی های مایع :

*وجود ناخالصی ها منشأ اصلی شکست الکتریکی در عایق های مایع می باشد .علاوه بر این ناخالصی ها،موارد دیگر همچون جنس الکترود ها ، درجه حرارت عایق ،فاصله ی بین الکترود ها و همین طور ولتاژ اعمالی به عایق و سرعت افزایش ولتاژ ، همگی در ولتاژ شکست عایق تأثیر گذار است .

روغن ها :
روغن ترانسفورماتور علاوه بر خاصیت عایقی ، خاصیت انتقال حرارت را نیز دارد لذا ترانس های نوع خشک (بدون روغن) هنوز در صنعت از نظر اقتصادی و رنج کاری مقرون به صرفه نیستند و اکثر ترانس ها از نوع روغنی می باشند . هنوز عایق خشکی به خوبی عایق مایع پیدا نکرده اند . روغن ، گاز های داخل ترانس را در خود جمع می کند پس با نمونه گیری از روغن ،میتوان به وضعیت ترانس پی برد.

ویژگی روغن ترانس:
_دارا بودن استقامت الکتریکی بالا
_غیر قابل اشتعال بودن
_ کم بودن غلظت روغن
_ بالا بودن مقاومت مخصوص
_کم بودن تولید اسید
_پایین بودن میل ترکیبی

_نقطه انجماد و نقطه جوش بالا داشته باشد . چون ممکن است ترانس در هر نقطه ای نصب شود بنابراین باید با توجه به شرایط محیط و دمای آن کار کند و یخ نزند و به جوش نیاید.

آزمایش روغن ترانس :

جهت جلوگیری از بروز خطرات و عیب های بزرگ در ترانسفورماتور ها از روغن ترانس ها به طور دوره ای نمونه گیری می شود و یکسری آزمایش بر روی آنها انجام میگیرد . با توجه به نتایج این آزمایش ها میتوان تصمیم مناسبی برای روغن ترانس گرفت .(تعویض و یا تصفیه شود.)

برای تعمیر یا تصفیه روغن باید ترانس از مدار خارج شود. برای کاهش خطا تکرار آزمایش راه حل بسیار مناسبی است .

مهمترین آزمایشات :
-تعیین ولتاژ شکست روغن
-اندازه گیری درجه ی اسیدی روغن
-آنالیز گاز های حل شده در روغن
-اندازه گیری میزان رطوبت در روغن
- برسی ظاهر روغن
-اندازه گیری عدد عایق
-اندازه گیری نقطه اشتعال
-اندازه گیری نقطه ی انجماد

تصفیه ی روغن :
روغن ترانسفورماتورها را با دو روش تصفیه می کنند یکی به روش فیزیکی و دیگری به روش شیمیایی . علت اصلی تصفیه روغن این است که حجم روغن در ترانس ها بسیار زیاد است و تعویض آن از نظر اقتصادی به صرفه نیست . بیشتر اوقات تصفیه به روش فیزیکی انجام می شود . تصفیه به روش شیمیایی هزینه بر است و فقط در دست شرکت های خاص می باشد .زمانی کاربرد دارد که رنگ روغن تغییر کند و کدر شود.
تصفیه فیزیکی :
روغن ترانس به چهار روش تصفیه ی فیزیکی می شود.
-تصفیه از آب : در این حالت ابتدا روغن را در ظرف بزرگ می ریزند و در ته ظرف دریچه ای قرار میدهندتا از آن آب بتواند از روغن جدا شده و خارج شود.(آب از روغن سنگین تر است بنابراین در ته ظرف باقی می ماند.) بعد از آن روغن را حرارت میدهند تا رطوبت آن کاهش یابد.
- گریز از مرکز: با هم زدن روغن ، میتوان ذرات جامد ،که در روغن است ، را از روغن جدا کرد.
استفاده از فیلتر های کاغذی : با عبور روغن از این فیلتر ها ذرات باقی مانده در روغن از این فیلتر ها عبور نمیکند . عیب این روش بالا بودن هزینه فیلتر کاغذی است .
- گاز زدایی : برای جدا کردن گاز های محلول در روغن به کار میرود به این صورت که روغن را به صورت پودر تحت فشار قرار می دهند و داخل محفظه خلاء قرار میدهنددر این حالت مولکول آب و گاز از روغن جدا میشود. این روش هم هزینه بر است .
تصفیه شیمیایی:
اگر روغن اسیدی باشد یا به صورت لجن در آمده باشد و رنگ آن کدر شده باشد باید از این روش استفاده کنیم .در این صورت تصفیه فیزیکی کارایی ندارد و باید تصفیه شیمیایی انجام گیرد. این روش هزینه زیادی در بر دارد.این تصفیه روش های زیادی دارد که یکی از این روش ها ، عبور روغن از خاک رنگ بُر است .که کدر بودن روغن و لجن روغن را از بین می برد.

موفق باشید .
منبع:
mahdis1214.blogfa.com
امتیاز دهی به مقالهعایق های مایع
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره عایق های مایع نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عایقق های مایع ، ازمایشان عایق های مایع ، برسی روغن ترانس ، روغن ترانس ، ویژگی روغن ترانس ، ویژگی عایق های مایع ، نظریه تخلیه الکتریکی در عایق های مایع