مسبی
دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟

دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟

ثبت: 1393/2/6   ویرایش: 1393/2/6
بازديد: 1,324
نویسنده: m

انفجارهای صوتی پدیده‌های جالبی هستند و هنگامی که یک هواپیما (یا شی دیگری) سریع‌تر از سرعت صوت حرکت می‌کند، پدیدار می‌شود.

دیوار صوتی چیست؟
راستش را بخواهید بر خلاف برداشتی که از کلمه |دیوار صوتی| می‌شود، اصلا دیواری در کار نیست که بشود آن را دید.بر خلاف آنچه ممکن است در این عکس که مربوط به لحظه |شکستن دیوار صوتی| ‌بوسیله یک هواپیمای جت است به نظر برسد، منظور از |دیوار صوتی| سرعت سیر امواج صوتی بسته به محیطی که در آن حرکت می‌کنند است، نه پرده‌ای واقعی که دماغه هواپیمای جت آن را سوراخ کند.

شکستن دیوار صوتی
اما پدیده‌ای بصری که در این تصویر می‌بینید به علت قطرات آبی است که درمیان دو سطح پرفشار هوا به دام می‌افتند.در شرایط آب و هوایی مرطوب بخار آب می‌تواند بین دو ستیغ امواج صوتی ایجاد شده بوسیله هواپیمای جت تجمع یابند.این اثر لزوما با شکستن دیوار صوتی هم‌زمان نیست، اما ممکن است همراه آن هم رخ دهد.

شکستن دیوار صوتی برای اولین بار در تاریخ هوانوردی در 14 اکتبر 1947 بوسیله سرهنگ چارلز ییگر با یک هواپیمای پژوهشی به نام Bell XS-1 که برای سرعت‌های مافوق صوت طراحی شده بود، در امریکا انجام شد.امروزه هواپیماهای بدون سرنشین بوسیله ناسا با سرعت 10 برابر سرعت صوت (10 ماخ) به پرواز درآمده‌اند.
کلمه ماخ از نام ارنست ماخ فیزیکدان اتریشی گرفته شده است که در سال 1887 اصول حرکت مافوق‌صوت را تبیین کرد. |عدد ماخ| نسبت سرعت یک شی‌ئ به سرعت صوت در محیط محلی است.

دیوار صوتی,انفجار صوتی,چگونگی شکستن دیوار صوتی
صوت امواج ناشی از ارتعاش جو است و بنابراین سرعت آن به درجه حرارت و فشار هوا بستگی دارد.صوت در سطح دریا در حرارت 15 درجه سانتی‌گراد با سرعت 1223 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند.پرواز کردن هواپیما با سرعتی بیش از این صدایی گوش‌خراش ایجاد می‌کند.هنگامی که هواپیما با سرعت تحت‌صوت (کمتر از یک ماخ) پرواز می‌کند ارتعاشات در فشار هوا ( یا همان امواج صوتی) عموما در همه جهات پخش می‌شوند.

اما هنگام به اصطلاح شکستن دیوار صوتی (یا افزایش سرعت هواپیما به بالای سرعت صوت) میدان فشارهوای اطراف هواپیما از عقب هواپیما به صورت یک |مخروط ماخ| – یک موج ضربه‌ای که یک |غرش صوتی| را بوجود می‌آورد- گسترش می‌یابد.

برای ایجاد انفجار صوتی سه مولفه لازم است. یکی از این مولفه‌ها وجود شییء(هواپیما) است که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کند. سپس محیطی (هوا) مورد نیاز است که سرعت از خلال آن سیر کند و سومین مولفه مورد نیاز نیز شوک‌های موج گزارش شده است.


منبع: http://www.beytoote.com/scientific/chera/break2-sound1-barrier.html

امتیاز دهی به مقاله
دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟
دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟
مسابقه

شرکت کننده ها: 18 نفر

1. شمس الدین رحیم پور
2. علي اکبر قاسم نژاد
3. صادق اقبال
4. باقر ربيعي
5. مهناز بذرافشان
6. افسانه حبيبي
7. پانيذ حميديان
8. شبنم اندوری
9. عسگر نظرپور
10. جواد حسيني بهلولي
11. اعظم السادات ميرنظامي
12. محمد رضا اصلانی
13. ايمان محبي راد
14. حسن يوسف پور
15. اقبال سهرابي
16. فاطمه جلال ابادي
17. سحر قدیری
18. سيدباقرياسري مجد

به قید قرعه، به 5 نفر از کسانی که به سوال زیر پاسخ صحیح دهند، هر کدام 30000 ریال اهدا می شود.

شروع مسابقه: 1393/2/6    پایان: 1393/2/15

هزینه شرکت در مسابقه: 4500 ریال


سوال) شکستن ديوار صوتي براي اولين بار در چه سالي انجام شد؟
این مسابقه به پایان رسیده است و گزینه صحیح مشخص شده است.
برنده ها: 1) علي اکبر قاسم نژاد   2) شبنم اندوری   3) جواد حسيني بهلولي   4) محمد رضا اصلانی   5) اقبال سهرابي   

نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

شما می توانید درباره دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

  کد امنیتی

کلمات کلیدی: دیوار صوتی ، هواپیما ، انفجارهای صوتی ، دیوار صوتی چیست ، سرعت صوت ، شکستن دیوار صوتی ، هواپیمای جت ، جت
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما
اشتراک گذاری