مسبی
کشاورزی

کشاورزی

ثبت: 1393/2/4   ویرایش: 1393/2/4
بازديد: 1,261
نویسنده: hashem0295


كانادا ديگر كشور بزرگ صادر كننده گندم است كه در سالهاي مختلف نوسان صادرات زيادي را تحمل نموده است. كانادا از 9 تا 20 ميليون تن گندم را در سالهاي دهه گذشته صادر نموده است اما به دليل عدم حفظ بازارهاي خود ميزان صادرات اين كشور روبه افول گذاشته و در حال از دست دادن سهم بازار خود مي باشد. يكي از مشتريان مهم گندم كانادا كشور ايران بوده است كه هم اكنون خود به صادركننده هر چند ناچيز گندم تبديل شده است. بهر حال كانادا در سالهاي دهه اينده از رده دوم به رده سوم كشورهاي صادر كننده سقوط خواهد نمود.

كشور امريكا بعنوان بزرگترين صادر كننده گندم در جهان در سالهاي مختلف تا بيش از 30 ميليون تن گندم در سال صادرات داشته است اما با ورود ديگر كشورها به بازار اين محصول و كاهش قيمت ها ميزان صادرات اين كشور روبه افول گذاشته و با تدابيري كه وزارت كشاورزي اين كشور اتخاذ نموده است ميزان صادرات گندم امريكا در سالهاي اخير در حد 25 ميليون تن باقي مانده است.

ميزان صادرات امريكا در سالهاي مختلف دچار نوسان هاي قابل توجهي بوده است كه ناشي از ميزان توليد و نوسان حاصل از قيمت اين محصول در بازارهاي جهاني بوده است. اين در حالي است كه نوسان نرخ حمل و نقل اين محصول نيز در اين امر دخيل بوده است. بهر حال امريكا كه با ورود ديگر كشورهاي صادركننده به بازار جهاني گندم با كاهش صادرات مواجه شده بود به يكي از كشورهايي كه قبلا از مشتريان معتبر خود بود و چند سالي بود به دليل تحريم از امريكا خريد گندم نداشت حمله كرد و بازار 3 ميليون تني گندم اين كشور را به اتفاق كشور استراليا ( بعنوان جايزه حمايت از جنگ عليه عراق ) در دست گرفت . با اين حال پيش بيني مي شود ميزان صادرات گندم امريكا در طول دهه اينده حداكثر به 26 ميليون تن بالغ گردد كه احتمالا با كاهش سهم بازار اين كشور همراه خواهد بود. اما همچنان اين كشور بعنوان بزرگترين صادر كننده گندم مطرح خواهد بود.


استراليا كه هم اكنون به عنوان سومين كشور صادر كننده گندم مطرح مي باشد و اين عنوان را در طول سالهاي دهه گذشته كسب نموده است با درايت خاصي ( از جمله سياست هاي مختلف همچون حمايت از جنگ امريكا عليه عراق و كسب سهمي از بازار گندم اين كشور ) درصدد افزايش سهم بازار خود مي باشد و پيش بيني هاي نشان مي دهد كه در سالهاي دهه اينده اين كشور جايگزين كشور كانادا شده و با صادرات 18 ميليون تن گندم به دومين صادر كننده اين محصول تبديل شود.


منبع: http://www.iranwheat.ir

امتیاز دهی به مقاله
مسابقه

شرکت کننده ها: 10 نفر

1. اکبرحسن زاده محمودآباد
2. جواد حسيني بهلولي
3. عسگر نظرپور
4. علي اکبر قاسم نژاد
5. حافظ زارعی
6. افسانه حبيبي
7. صادق اقبال
8. شمس الدین رحیم پور
9. رضا اکبرزاده
10. اعظم السادات ميرنظامي

به قید قرعه، به 2 نفر از کسانی که به سوال زیر پاسخ صحیح دهند، هر کدام 20000 ریال اهدا می شود.

شروع مسابقه: 1393/2/4    پایان: 1393/2/13

هزینه شرکت در مسابقه: 3000 ریال


سوال) بزرگترين کشور صادر کننده ي گندم کدام کشور است؟
این مسابقه به پایان رسیده است و گزینه صحیح مشخص شده است.
برنده ها: 1) عسگر نظرپور   2) اعظم السادات ميرنظامي   

نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

شما می توانید درباره کشاورزی نظر دهید یا سوال بپرسید:

  کد امنیتی

کلمات کلیدی: کشورآمریکا ، چین ، 5+1 ، ورزشی ، علمی ، علی دایی ، زیباترین ها ، فیس بوک ، کلوب98+زعفران ، شالیزار
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما
اشتراک گذاری