مسبی
آیا خمیردندان خش‌‌های CD را ترمیم می‌کند؟

آیا خمیردندان خش‌‌های CD را ترمیم می‌کند؟

ویرایش: 1392/1/17
نویسنده: ImanSadrian

هر زمانی که یک مشکلی در تکنولوژی وجود داشته باشد که عموم مردم درباره آن اطلاعات کاملی نداشته باشند، افسانه ها و داستان های محلی (چه درست و چه غلط) به کار گرفته می شوند تا مشکل حل شود.

خود شما حتما راه حل ها و داستان های غیر قابل باوری در مورد تکنولوژی های مختلف شنیده اید که مطمئنا می دانید کاملا غلط هستند و تنها به خاطر عدم آگاهی مردم از آن تکنولوژی ها به وجود آمده اند.
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

یکی از همین داستان ها و راه حل های شک برانگیز در مورد تکنولوژی، همین تمیز کردن و از بین بردن خطوط روی سی دی با استفاده از خمیر دندان است. اما آیا واقعا چنین راه حلی جواب می دهد؟
درست یا غلط

با نگاهی ساده به این ماجرا، شاید به این نتیجه می رسید که این حرف کاملا اشتباه است. چطور ممکن است خمیر دندانی که روی سطح سی دی کشیده می شود، اطلاعات و داده هایی که در اعماق این لوح فشرده پنهان است را ترمیم کند؟ ادعای ترمیم سی دی با خمیر دندان از روش عملکرد و طراحی یک سی دی سخن به میان می آورد. این شکل لایه های مختلف یک سی دی را به شما نشان می دهد.
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

مهم ترین لایه های یک سی دی استاندارد در این عکس نشان داده شده اند. وقتی شما سی دی را جلوی نور قرار می دهید و به دنبال خط و خش روی سی دی می گردید، چیزی که مشاهده می کنید یک لایه «نازک» پلی کربنات پلاستیک است. قطر آن حدود 1.2 میلی متر است.

حال اگر می توانستید مسیر لیزر را که به سی دی می تابد دنبال کنید، متوجه می شدید که لیزر پس از عبور از لایه پلی کربنات پلاستیک به لایه آلومینیومی برخورد می کرد. این لایه آلومینیوم در مرحله بعد نور لیزر را دوباره به سی دی خوان (CD Reader) باز می گرداند. در حالی که سی دی در سی دی خوان در حال چرخش است، مدت زمانی که طول می کشد تا نور لیزر به لایه آلومینیومی بتابد و سپس این لایه نور لیزر را بازتاب کند، به سی دی رام شما می گوید که در کدام نقطه «حفره» وجود دارد و کدام نقاط «صاف» هستند (همان ساختار داخلی سی دی که اطلاعات در آن کد گذاری شده اند).
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

همین گذر لیزر از سطح پلی کربنات پلاستیک و تابش و بازتابش لیزر از لایه آلومینیومی باعث می شود که شما بتوانید به موسیقی مورد علاقه خود با کیفیتی خوب گوش فرا دهید یا این که بازی های کامپیوتری و کنسولی را اجرا کنید. اما اگر این لایه پلی کربنات پلاستیک خط و خش داشته باشد چه می شود؟
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

در حالی که لیزر در حال دریافت بازتاب ها از لایه آلومینیوم است و اطلاعات را رمزگشایی و اسکن می کند، ناگهان به یک خش در لایه پلی کربنات پلاستیک برخورد می کند و اتفاقی که می افتد این است که نور لیزر از مسیر خود منحرف شده و آن بخش از لایه آلومینیومی که پشت این خش وجود دارد را از دست می دهد و نمی تواند آن بخش از اطلاعات را اسکن کند.
وقتی شما سی دی را جلوی نور قرار می دهید و به دنبال خط و خش روی سی دی می گردید، چیزی که مشاهده می کنید یک لایه «نازک» پلی کربنات پلاستیک است

با این حال، خط و خش های خیلی سطحی و کوچک مشکلی به وجود نمی آورند چون اطلاعات ذخیره شده روی سی دی و همین طور سی دی درایو، دارای سیستم یکپارچه چک کردن خطای کد هستند و می توانند از پس خط و خش های کوچک بر بیایند بدون اینکه اطلاعات از دست بروند. اما اگر این خط و خش ها عمقی و بزرگ باشند، در این صورت اطلاعات سی دی یا از دست می روند و یا سی دی به طور کل خوانده نمی شود.

خمیر دندان وارد عمل می شود: بسیاری از افراد بر این عقیده اند که کشیدن مقداری خمیر دندان روی سطح سی دی می تواند مشکلی که در بالا ذکر شد را حل کند. آیا چنین چیزی واقعیت دارد؟ پاسخ این است: بله… اتفاقا خیلی هم خوب مشکل را حل می کند.
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

وقتی که شما مقداری خمیر دندان (ترجیحا خمیر و نه ژل) روی خط و خش می کشید، در واقع خط و خش را از روی سطح پلی کربنات پلاستیک بر می دارید و در نتیجه از منحرف شدن مسیر لیزر در هنگام خواندن دیسک جلوگیری می کنید و اجازه می دهید لیزر از لایه پلی کربنات پلاستیک گذشته و به لایه آلومینیومی برسد.

مسلما اولین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از استفاده از خمیر دندان مطمئن شوید هیچ گرد و خاکی روی سی دی وجود نداشته باشد، اگر گرد و خاک وجود داشت، سی دی را با آب بشویید. پس از اینکه سی دی را با آب خیس کردید، باید با یک پارچه یا دستمال نرم دستمال را خشک کنید. نحوه خشک کردن هم به این شکل است که پارچه را از قسمت مرکز سی دی به سمت لبه ها بکشید تا از به وجود آمدن خط و خش های اضافی روی سی دی جلوگیری کنید. وقتی سی دی کاملا خشک شد زمان استفاده از خمیر دندان فرا می رسد.
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

مقدار کمی خمیر دندان را روی یک دستمال یا پارچه نرم بریزید و سپس دستمال را مستقیما روی قسمتی که خط و خش وجود دارد بگذارید. حالا دستمال را به صورت دایره ای (دایره های خیلی کوچک) روی خش بکشید – این کاملا مخالف تمام چیزهایی است که از دیگران شنیده اید که نباید به پشت سی دی دست زد. همه آن حرف ها را فراموش کنید و با خیال راحت دستمال را به شکل دایره ای روی خش ها بکشید. مطمئن باشید کار درستی انجام می دهید.
آیا خمیردندان خش‌های cd را ترمیم می‌کند؟

بعد از مدت کوتاهی متوجه می شوید که با اینکه چند خط و خش خیلی کوچک و ریز و سطحی روی سطح سی دی ایجاد شده، ولی خط و خش های عمقی تر بهتر شده اند یا کلا از بین رفته اند. ضمنا دقت کنید در زمان کشیدن خمیر دندان روی خش ها، نیاز نیست خیلی فشار روی سی دی بیاورید. همین که خیلی آرام و نرم، دایره هایی روی خش ها بکشید کافی است تا خش ها از بین بروند. بعد از اینکه به این نتیجه رسیدید که خش های عمقی، سطحی تر شده اند یا از بین رفته اند، یکبار دیگر سی دی را همانطور که بالاتر ذکر شد با آب بشویید و با دستمال نرم خشک کنید.

نتیجه: پس متوجه شدید که بر خلاف آنچه که فرض می کردید، خمیر دندان واقعا می تواند راه حل خوبی برای خش های روی سی دی باشد. آیا تا به حال خمیر دندان را امتحان کردید؟ یا اینکه راه حل دیگری برای رفع خط و خش های سی دی دارید. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=240337

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره آیا خمیردندان خش‌‌های CD را ترمیم می‌کند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: خمیر دندان ، سی دی ، خش ، تکنولوژی ، ساختار داخلی ، لوح فشرده
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما