مسبی
ته چين قليه ماهي

ته چين قليه ماهي

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: morrientez

تهيه اين غذا درست نظير خورش قليه ماهي ، غذاي جنوبي است. ميتوانيد به جاي ماهي از مرغ و ميگو هم همين ته چين رو تهيه کنيد!!!
مواد لازم :
ماهي : ( بدون تيغ و استخوان – ماهي شير براي اينکار ايده آله ) براي هر نفر حدودا يک تکه اندازه کف دست
گشنيز : تقريبا نيم کيلو يا 750 گرم
روغن، رب گوجه، نمک و ادويه گرام ماسلا : به مقدار لازم !!
شنبليله خشک : يک ق چاي خوري سر خالي
تمبر هندي : اگه ترش باشه يک چهارم بسته
سير : دو تا سه حبه له يا رنده شده

طرز تهيه :
گشنيز رو شسته و خرد ميکنيم و با کمي سير کوبيده يا له شده در کمي روغن خيلي کم تفت ميديم و در انتها کمي شنبليله خشک اضافه ميکنيم (عطر شنبليله خشک بيشتره ) .
شنبليله نبايد زياد باشه و اگه زياد هم سرخ بشه تلخ ميشه .
نمک خورش رو آخر سر ميزنيم، چون تمبر هندي نمک زياد داره و ممکنه غذا شور بشه .
حالا براي اينکه خوشرنگ بشه کمي رب گوجه فرنگي ( سر قاشق غذا خوري ) و کمي آب تا جايي که روي سبزي رو بگيره – اضافه مي کنيم و ميذاريم کمي بجوشه .
حالا تمبر هندي رو ( اگه زياد ترش باشه حدود يک چهارم و اگه معمولي باشه يا يک سوم بسته ) توي کمي آب مثلا نصف پيمانه حل ميکنيم و صاف ميکنيم و بعد توي اين سبزي تفت خورده ميريزم و کمي ادويه گرام ماسالا اضافه ميکنيم و ميذاريم تا بجوشه و بپزه …
به ماهي کمي زعفرون آب کرده مي ماليم و با توي کمي روغن فقط تفت ميديم که رنگش عوض بشه .
حالا که سبزي جوشيده و پخته و رنگش عوض شده و داره جا ميافته ماهي ها رو توش ميذاريم تا با عصاره خورش هم آروم آروم بجوشه و جا بيافته .
ماهي قبلا تفت خورده و زود ميپزه .
ميشه بجاي تمبرهندي از آب چند عدد نارنج هم استفاده کرد .
بايد آب خورش کشيده شود و در واقع بيشتر از دو يا 3 قاشق آب نداشته باشد. و باقي کار آن نيز مانند ته چين هاي معموليست .
روغن را در ماهيتابه بزرگ و پهن و نچسب داغ مي کنيم و از يک ليوان ماست و دو عدد تخم مرغ و زعفران و کمي نمک و کمي روغن ( و کمي پودر سير البته فقط براي اين نوع ته چين ) مايه ته چين را تهيه ميکنيم .

ماهيتابه هرچه پهن تر باشه و ارتفاع اون کمتر باشه ته چين بهتر ميشه و ته ديگ بيشتر و نازکتري دارين … و سپس کمي از برنجي را که آبکش کرده ايم داخل آن ميريزيم و مخلوط ميکنيم و ته ماهيتابه ميريزيم .

مجددا کمي برنج روي آن ميريزيم و بعد قليه ماهي را کاملا روي مايه برنج و ماست ريحته و روي آنرا ميپوشانيم و مجددا از برنج باقيمانده روي فليه ماهي ميريزيم و صاف ميکنيم و کمي فشار ميدهيم. و اکنون کمي کره و روغن داغ روي برنج ميدهيم .
ابتدا با شعله تند ( تا زمانيکه جسم ماهيتابه داغ شود ) و سپس شعله را کم ميکنيم و با شعله ملايم حدود يکساعت و نيم ميگذاريم تا ته چين سرخ شود .
وقتي خاموش کرديم و دمکني را برداشتيم – در قابلمه را ميگذاريم تا کمي بايد بماند و ته ديگ راحت از ماهيتابه جدا شود .
سپس ته چين را در ظرفي مناسب کشيده و در صورت تمايل تزيين ميکنيم .
اکنون به تکه هاي دلخواه تقسيم کرده وسرو ميکنيم والبته با ترشي .

نکاتي مهم براي يه ته چين خوب
يکي سفتي ماست و ديگري زنده برداشتن برنج در حين آبکش کردنه . و ديگري استفاده از روغن در آبي که برنج رو مي جوشاني و يه مورد ديگه هم استفاده از کمي روغن داخل ماست و زعفرون و برنجي است که بعنوان ته ديگ در اولين لايه ريخته ميشه . و بعدي هم اينه که ته چين حتما بايد در ظرفي که ارتفاع کمي داره مثل ماهيتابه پخته بشه که هم – اندازه ته ديگ يا ته چين سرخ شده تون بيشتر باشه و هم اينکه حرارت به اندازه کافي به تمام نقاط ظرف ميرسه و زودتر دم مي کشه و برنج زياد نميمونه که وا بره و خمير بشه .


منبع: سايت ناز خاتون

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ته چين قليه ماهي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: غذا ، آشپزي ، سرخ کردن ، ته چين قليه ماهي ، ماهي ، ته چين ، قليه ماهي
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما