مسبی
مادر شدن و تغييرات مغز

مادر شدن و تغييرات مغز

ویرایش: 1391/7/16
نویسنده: sima5862

هم زمان با مادر شدن،بدن زنان دست خوش تغييرات بسياري مي شود و از جمله مهمترين اين تغييرات، بزرگ شدن قسمتهاي اصلي مغز است. هر چه اين قسمت ها بزرگتر شوند ارتباط بين مادر و نوزاد نيز عميق تر مي شود. اين تغيير در ساختار مغزي موجب مي شود مادر براي نگهداري و مراقبت از فرزندش بيشتر تلاش کرده و نسبت به او حساس تر شود. اسکن هاي مغزي نشان مي دهند که تغييرات در مغز از اوايل دوران بارداري اغاز شده و روند ان بعد از زايمان بيشتر و سريعتر مي شود و هر چه از زمان تولد نوزاد بيشتر مي گذرد بخشهايي از هيپوتالاموس و اميگدالاي مغز بزرگتر مي شوند که نتيجه ان تغييراتي در خلق و خوي مادران همچون، احساس عشق و علاقه بيشتر به نوزاد است. همين تغييرات موجب مي شوند زني که تا چند ماه پيش تنها به خود مي انديشيد و يا شبها با اسودگي به خواب مي رفت با تولد فرزندش به سادگي، شبها بيدار شده و به براوردن نيازهاي فرزندش بپردازد و زندگي خود را وقف او کند.
همچنين با تولد نوزاد قسمتهايي از کورتکس مغز که مسئول تصميم گيري و برنامه ريزي هستند نيز بزرگتر مي شوند. هر چه رشد اين قسمتهاي مغز بيشتر باشد مادر احساس مسئوليت بيشتري نسبت به فرزند خود داشته و او را بيشتر دوست مي دارد و در شرايط پيش بيني نشده مي تواند تصميم هاي بهتري بگيرد. دانشمندان گمان مي کنند با انجام تحقيقات بيشتر مي توانند تغييرات مشابهي را در مغز پدر ها نيز بيابند.


منبع: http://

امتیاز دهی به مقاله
مادر شدن و تغييرات مغز
مادر شدن و تغييرات مغز
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مادر شدن و تغييرات مغز نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بارداري ، مادر شدن ، اثر بارداري بر مغز ، مغز انسان ، تولد نوزاد ، واکنش مغز در حاملگي ، مغز زنان
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما