مسبی
عایق های مایع

عایق های مایع

ویرایش: 1394/12/1
نویسنده: ava1214

از عایق های مایع در ترانسفورماتور های قدرت، کلید های قدرت و خازن های فشار قوی استفاده میشود.همچنین در برخی از کابل هانیز از این نوع عایق استفاده می شود.

ویژگی مهم عایق های مایع :
-هدایت الکتریکی
-استقامت الکتریکی
-عدد عایقی
-استحکام گرمایی
-خاصیت چسبندگی

تخلیه الکتریکی عایق های مایع در دو نظریه بررسی می شوند.

1- نظریه ای که شکست الکتریکی عایق های مایع را بررسی میکند که بر اساس همان مدل شکست الکتریکی گاز ها مطرح میشود.

2- نظریه ای که ولتاژشکست الکتریکی مایعات را به علت وجود ذرات ناخالصی در آنها ، خیلی کمتر از عایق مایع خالص میدانند.

انواع مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع :

1-مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع به علت ذرات ناخالصی جامد .در این حالت ذرات ناخالصی یک مسیر عبور جریان را تشکیل می دهند و باعث کاهش استقامت الکتریکی عایق می شوند.

2-مکانیزم شکست الکتریکی مایع به علت وجود قطرات ناخالصی مایع در عایق

3-مکانیزم شکست الکتریکی در عایق های مایع به علت وجود ذرات ناخالصی گاز

عوامل موثر بر شکست ولتاژ ناخالصی های مایع :

*وجود ناخالصی ها منشأ اصلی شکست الکتریکی در عایق های مایع می باشد .علاوه بر این ناخالصی ها،موارد دیگر همچون جنس الکترود ها ، درجه حرارت عایق ،فاصله ی بین الکترود ها و همین طور ولتاژ اعمالی به عایق و سرعت افزایش ولتاژ ، همگی در ولتاژ شکست عایق تأثیر گذار است .

روغن ها :
روغن ترانسفورماتور علاوه بر خاصیت عایقی ، خاصیت انتقال حرارت را نیز دارد لذا ترانس های نوع خشک (بدون روغن) هنوز در صنعت از نظر اقتصادی و رنج کاری مقرون به صرفه نیستند و اکثر ترانس ها از نوع روغنی می باشند . هنوز عایق خشکی به خوبی عایق مایع پیدا نکرده اند . روغن ، گاز های داخل ترانس را در خود جمع می کند پس با نمونه گیری از روغن ،میتوان به وضعیت ترانس پی برد.

ویژگی روغن ترانس:
_دارا بودن استقامت الکتریکی بالا
_غیر قابل اشتعال بودن
_ کم بودن غلظت روغن
_ بالا بودن مقاومت مخصوص
_کم بودن تولید اسید
_پایین بودن میل ترکیبی

_نقطه انجماد و نقطه جوش بالا داشته باشد . چون ممکن است ترانس در هر نقطه ای نصب شود بنابراین باید با توجه به شرایط محیط و دمای آن کار کند و یخ نزند و به جوش نیاید.

آزمایش روغن ترانس :

جهت جلوگیری از بروز خطرات و عیب های بزرگ در ترانسفورماتور ها از روغن ترانس ها به طور دوره ای نمونه گیری می شود و یکسری آزمایش بر روی آنها انجام میگیرد . با توجه به نتایج این آزمایش ها میتوان تصمیم مناسبی برای روغن ترانس گرفت .(تعویض و یا تصفیه شود.)

برای تعمیر یا تصفیه روغن باید ترانس از مدار خارج شود. برای کاهش خطا تکرار آزمایش راه حل بسیار مناسبی است .

مهمترین آزمایشات :
-تعیین ولتاژ شکست روغن
-اندازه گیری درجه ی اسیدی روغن
-آنالیز گاز های حل شده در روغن
-اندازه گیری میزان رطوبت در روغن
- برسی ظاهر روغن
-اندازه گیری عدد عایق
-اندازه گیری نقطه اشتعال
-اندازه گیری نقطه ی انجماد

تصفیه ی روغن :
روغن ترانسفورماتورها را با دو روش تصفیه می کنند یکی به روش فیزیکی و دیگری به روش شیمیایی . علت اصلی تصفیه روغن این است که حجم روغن در ترانس ها بسیار زیاد است و تعویض آن از نظر اقتصادی به صرفه نیست . بیشتر اوقات تصفیه به روش فیزیکی انجام می شود . تصفیه به روش شیمیایی هزینه بر است و فقط در دست شرکت های خاص می باشد .زمانی کاربرد دارد که رنگ روغن تغییر کند و کدر شود.
تصفیه فیزیکی :
روغن ترانس به چهار روش تصفیه ی فیزیکی می شود.
-تصفیه از آب : در این حالت ابتدا روغن را در ظرف بزرگ می ریزند و در ته ظرف دریچه ای قرار میدهندتا از آن آب بتواند از روغن جدا شده و خارج شود.(آب از روغن سنگین تر است بنابراین در ته ظرف باقی می ماند.) بعد از آن روغن را حرارت میدهند تا رطوبت آن کاهش یابد.
- گریز از مرکز: با هم زدن روغن ، میتوان ذرات جامد ،که در روغن است ، را از روغن جدا کرد.
استفاده از فیلتر های کاغذی : با عبور روغن از این فیلتر ها ذرات باقی مانده در روغن از این فیلتر ها عبور نمیکند . عیب این روش بالا بودن هزینه فیلتر کاغذی است .
- گاز زدایی : برای جدا کردن گاز های محلول در روغن به کار میرود به این صورت که روغن را به صورت پودر تحت فشار قرار می دهند و داخل محفظه خلاء قرار میدهنددر این حالت مولکول آب و گاز از روغن جدا میشود. این روش هم هزینه بر است .
تصفیه شیمیایی:
اگر روغن اسیدی باشد یا به صورت لجن در آمده باشد و رنگ آن کدر شده باشد باید از این روش استفاده کنیم .در این صورت تصفیه فیزیکی کارایی ندارد و باید تصفیه شیمیایی انجام گیرد. این روش هزینه زیادی در بر دارد.این تصفیه روش های زیادی دارد که یکی از این روش ها ، عبور روغن از خاک رنگ بُر است .که کدر بودن روغن و لجن روغن را از بین می برد.

موفق باشید .


منبع: mahdis1214.blogfa.com

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره عایق های مایع نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: عایقق های مایع ، ازمایشان عایق های مایع ، برسی روغن ترانس ، روغن ترانس ، ویژگی روغن ترانس ، ویژگی عایق های مایع ، نظریه تخلیه الکتریکی در عایق های مایع
اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین  اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک  اشتراک گذاری این مطلب در تویتر  اشتراک گذاری این مطلب در کلوب  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک  اشتراک گذاری این مطلب در یاهو  اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان  ارسال این مطلب به ایمیل دوستان  محبوب کن - فیس نما